Marka Kimliğinizi Tasarlama

Marka Kimliğinizi Tasarlama

 

Markalaşmada dikkat etmeniz gereken önemli noktalarını keşfettikten sonra, marka kimliğinizi hayata geçirmek ve bir marka olarak kim olduğunuzu, pazarlamada kullanabileceğiniz somut tasarım varlıklarına dönüştürmek için bir tasarımcıyla çalışma zamanı geldi. Markanızın yapı taşlarını işledikten sonra artık oluşturmaya başlayacağımız öğelere geçebiliriz.

Marka kimliğinin ortak unsurları şunlardır;

Logo

Logonuz marka kimliğinizin yapı taşıdır.

Tasarımcınızla çalışırken, logonuzu aşağıdaki konularda netleşerek işe başlayabilirsiniz:

  • Kim olduğunuzu ve marka olarak neye değer verdiğinizi açıkça iletin;
  • Görsel olarak beklentileriniz, ilgi çekici, basit, temiz ve düzenli;
  • İstediğiniz düşünce son 6 ay içindeki tasarım stillerine benzer mi? Bu konuda son 6 aydaki trendlerin ilerisinde bir fikir oluşturmalısınız ki markanıza yapacağınız yatırımı sağlam temeller üzerine kurmasını sağlar.
  • Endüstrinin standartlarıyla benzer mi yoksa olandan farklı mı olmak istiyorsunuz? Farklı olmak doğru tasarım ile markanıza ayrı bir ışık katabilir. Ama tasarımcınızla riske girmek istemezseniz işinizi garantiye almanız daha uygun olabilir.
  • Kitleniz üzerinde kalıcı bir izlenim yaratacak ne tür anlamlar yüklenebilir?

Ayrıca, tasarım ortağınızın her zaman ihtiyacınız olan logoya sahip olduğundan ve her birinin marka kimliğinize uygun olduğundan emin olmak için logonuzu birden fazla formatta (siyah beyaz sürüm veya çoklu boyutlar gibi kullanım biçimleri) sağladığından emin olun.

Web sitesi

Web siteniz marka kimliğinizin temsilinde en önemli araçlardan biridir. Özellikle bir çevrimiçi işletme veya dijital ürün çalıştırıyorsanız, müşterileriniz sizinle iş yapmaya karar vermeden önce web sitenizi mutlaka kontrol edecektir. Web siteniz, marka kimliğinizin tam ve doğru olarak uygulanması gereken yerdedir.

Ürün paketleme

Ürününüz fiziksel bir ürün ise, doğru paketlemeyle müşterileri çekmek için ürün ambalajı önemlidir. İster soğuk demlenmiş bir içecek şişesini düşünün, ister e-ticaret işinizden kıyafet satın alan müşterilerinize göndereceğiniz posta olsun, deneyimi geliştirmek için iyi tasarımın değerini küçümsemeyin. İlgi çekici bir ambalaj tasarımıyla markanızın parlaması için harika bir fırsat yakalayabilirsiniz.

Kartvizitler

Herhangi bir iş görüşmesi yapıyorsanız, topladığınız kartvizitleri biriktirmek isteyeceksiniz. İyi tasarlanmış bir kart, potansiyel müşterileriniz veya müşterilerinizin gözünde kendinizin olumlu fikrini pekiştirme şansı sunar. Kartvizit tasarımı söz konusu olduğunda, bunu basit tutun. Kartın bir tarafında şirket logonuz ve diğer taraftaki anahtar kişisel bilgilerinizle birlikte sektörünüzğ de gözlemleyerek sade ve şık olması yeterli olacaktır.

E-posta tasarımı

E-posta, müşterilerinize kendinizi hatırlatmanız ve işletmenize yönlendirmenin harika bir yoludur. Ancak; çoğu insanın gelen kutusu aşırı yüklüdür, bu yüzden işinizi e-posta yoluyla büyütmek istiyorsanız, kendinizi bu karmaşadan ayırmak için doğru tasarım stratejisine ihtiyacınız vardır. E-posta kullanmanızın amacı hakkında iyi düşünün. Kişisel bir bağlantı kurmaya mı çalışıyorsunuz? Kısa, tatlı ve basit tutun. Eğitmeye mi çalışıyorsunuz? Daha sonra biçimlendirin, böylece kolayca okunabilir ve taranabilir ve onu pop yapmak için birkaç resim ekleyin. Müşterilerinize başlattığınız yeni bir giyim hattı hakkında mı konuşmaya çalışıyorsunuz? Odak noktasında birkaç çarpıcı ürün görüntüsü oluşturun. Hedef kitlenizi yakalayacak farklılıkları yakalamaya odaklanın.

Marka stili rehberi oluştur

Tasarımcınızla tüm bunları masaya yatırıp tasarım varlıklarınız elinize geçtikten sonra, doğru şekilde kullanıldığından emin olmak adına yapı taşlarınızı sıralayacak unsurları kesinlikle bir marka rehberi oluşturarak yanınızda bulundurmalısınız. Tasarım varlıklarınızın ne zaman ve nasıl kullanılacağı ile birlikte, tasarımınızın marka ve markanız için yarattığı herhangi bir tasarımın ana hatlarını çizen bu belge, gelecekteki bir tasarımın marka kimliğinize uygun olmasını ve hedef kitlenizle doğru bir algı oluşturmasını sağlayacaktır.

Özetle…

Marka kimliğiniz, sizi rakiplerinizden ayıran şeydir ve müşterilerinize kim olduğunuzu ve sizinle neden çalışmayı, sizden ne beklediklerini gösterir. Ve markanızın pozitif bir ışıkta algılanmasını istiyorsanız, marka kimliğinize önem vermeniz ve müşterileriniz için kime ait olduğunuzu doğru şekilde yansıtan tasarımlar oluşturmanız çok önemlidir. Ve şimdi bu kimliğin nasıl çivileneceğini biliyorsunuz, tasarım yapmaya başlama zamanı.