Yükselen Mecra: Mobil Reklam

Yükselen Mecra: Mobil Reklam

Mobil iletişim sektörünün gitgide büyümesiyle birlikte azalan basılı iletişim yöntemi, 2008 yılından beri her yıl biraz daha gerilemekte. Bu durumun en büyük etkeni reklam pazarına %83’lük bir katkı sağlayan mobil reklamcılık.

Uluslararası medya ajansı ZenithOptimedia’nın öne sürdüğü varsayımlar doğrultusunda mobil reklamların 2016 yılında gazeteleri, internet reklamcılığının da 2018’de televizyonu geride bırakacağı açıklandı. Firmanın öngörülerine göre 2014 yılında %5.7 pazar payına sahip olan küresel mobil internet, 2017 yılında %15 seviyelerine ulaşacak.

Küresel internet reklam harcamalarının her geçen yıl artması, pazardaki gücünü de bu duruma paralel olarak arttırmakta. Öngörüler doğrultusunda bu mecradaki harcamalar bu yıl da artmaya devam ederken, gazete ve dergi reklam harcamalarının 2017 yılına kadar oldukça azalacağı (%4.9-gazete, %3.2 dergi) düşünülmekte.

ZenithOptimedia Global CEO’su Steve King firmanın öngörülerini mantıksal temellere oturtarak şu açıklamalarda bulundu: “Mobil teknoloji tüm dünyada tüketicilerin hayatlarını hızlı bir şekilde dönüştürüyor ve bu durum tüm sektörlerde iş modellerini etkiliyor. Pazarlamacıların ve ajansların mobil dünyayı kucakladığı bu dönemde, reklam harcamalarında tarihin en hızlı dönüşümüne şahit oluyoruz.”