Reklamcılar Derneği, 2015 Medya Yatırımlarını Açıkladı

Reklamcılar Derneği, 2015 Medya Yatırımlarını Açıkladı

Reklamcılar derneği düzenli periyotlarla yayınladığı medya yatırımlarına ilişkin son rakamları açıkladı. Bir önceki döneme göre %9’luk bir büyümenin olduğu reklam pastası 6 milyon 474 bin TL’ye ulaştı.

Açıklanan rakamlara Televizyon %50,1 oranıyla en çok medya yatırımı yapılan mecra oldu. Televizyon reklamlarına ayrılan bütçe 3 milyon 270 bin TL olarak belirlendi. Her geçen gün önemi artan dijital ise 1 milyon 483 bin TL ile en çok yatırım alan ikinci mecra oldu. Dijitale yapılan yatırımların kırılımı incelendiğinde en çok “search” formatındaki reklamlara bütçe ayrıldığı dikkatleri çekmektedir. Mobil reklamlara yönelik yatırımların ise 69 bin TL ile düşük bir düzeyde kaldığı görülmektedir. Diğer mecralara yapılan medya yatırımları ise şu şekilde olmuştur;

Basın : 1 milyon 95 bin TL
Açıkhava : 415 bin TL
Radyo : 139 bin TL
Sinema : 71 bin TL

Dijital yatırımların ciddi bir paya sahip hale gelmesine rağmen, mobil reklamlara yönelik yatırımların henüz yeterince gelişmediği görülmektedir bu alana yatırım yapacak markalar yeni fırsatlar yakalayabilir. Bir başka gelişemeyen medya yatırımı ise sinema mecrasına yönelik yatırımlar olmuştur. Medya yatırımlarında popüler olan mecraları baz alarak değil farklı hedef kitlelere farklı mecra planlaması yapılması markalara en fazla artı değer sağlayacak yöntem olacaktır. Açıklanan rakamlar Reklamcılar Derneği’nin üyelerinden elde ettiği verilerden oluşmakta olup tahmini verileri içermektedir. Reklam pastasının büyümesinde en önemli sektörler sırasıyla kamu kuruluşları ve siyasal partiler, dayanıksız tüketim, iletişim, bilgi teknolojileri ve perakende olmuştur.

2015-reklam-pastasi

Kaynak; Reklamcılar Derneği - Medya Yatırımları 2016
http://rd.org.tr/doc/RD_TABLO_2016_MART.pdf