Vodafone'dan IoT Altyapılı Akıllı Köy Projesi

Vodafone’dan IoT Altyapılı Akıllı Köy Projesi

Vodafone 2016 yılında hayata geçirdiği 4 Bucak G kampanyası dâhilinde, tarımsal alanda yeni bir faaliyeti hayata geçirmeye başlıyor.

Proje kapsamında Aydın iline bir akıllı köy sistemi kurulacağı ve tarımsal kalkınmada yeni teknolojiler kullanılarak verimli ve sürdürülebilir tarım faaliyete yapılacağı belirtildi. Bu proje pek çok açıdan önemli bir gelişmedir. Başta akıllı köy projesinin Dünya’da ve Türkiye’de ilk kez uygulanacağı resmi Twitter hesabı @VodafoneTR tarafından duyuruldu. Bir ilk ve teşvik edici, yönlendirici yapısının bulunması artı bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Öte yandan bütün ülkelerin gözünde ve yapılan çeşitli çalışmalarda(-ki BBC Belgeselleri başta olmak üzere) Türkiye bir tarım ve hayvancılık ülkesi olarak görülüyor. Fakat ülkemizde yapılan tarımsal faaliyetler gün geçtikçe azalıyor. Bir başka açıdan, artık günümüz yeni tüketicisi markalara insani özellikler ekliyor ve markalardan “sosyal duyarlı” olmasını bekliyor. Bu durum görüldüğü üzere pazarlama departmanları çalışanlarının da gözünden kaçmıyor. Hal böyle olunca Vodafone Türkiye ekibi de ülkemizde böyle bir çalışma başlatmıştır. Yine çalışmada günümüzün popüler teknolojileri olan “IoT” yani “Nesnelerin İnterneti” teknolojisinin kullanılması teknoloji ile geleneksel yapının bir arada kullanılabileceğinin güzel bir örneğini oluşturuyor.

Öte yandan çeşitli eğitimlerin yapılacağı duyuruldu. Bu sayede bilinçli tarım ve bilinçli üretim-tüketim çarkının işler kılınabilir hale getirilebilir. Ayrıca Vodafone, ileriye dönük bir çiftçi kooperatif markası oluşturarak yeni pazarlara açılma olanağını bu proje ile mümkün kılıyor.