Reklamcılık Ekolleri

Reklamcılık Ekolleri

Reklamcılık sektörü için özellikle de yaratıcılık ve zeka ön planda gelmektedir. İnsanların ilgisini çekmek ve ikna etmek üzerine kurulu olan reklam sektörü birçok farklı dehanın yetişmesine olanak sağlamıştır. Aslında bakıldığı zaman reklamcılık için hayal satışı da denilebilmektedir. Ortada bir ürün olmadan sadece ürünün görselleri ve işlevselliği ile tüketiciye pazarlanmasını sağlayan bu sistemde sadece en yaratıcı ve en zeki olanlar başarı sağlamaktadır.

Unutulmaz Reklamları Hayata Geçiren Reklamcılar

Reklamcılık sektörü birçok bilim dalı ile yakından ilgili olduğu gibi en çok da psikoloji ve sosyoloji ile yakından bağlar kurmaktadır. Bu bağı sayesinde de insanların hem kişisel beğenilerini hem de toplumsal beğenilerini harekete geçirmektedir. Birçok farklı tanımlama ile açıklanan reklam ve reklamcılık sektörü aslında bir özendirme sistemi üzerine kuruludur. Zekice yazılmış olan reklam metinlerinde kullanılan kişi ve kişiler tüketici üzerinde oldukça etkili olmaktadır. Çünkü bu kişiler ürünlerin pazarlamasında etkin rol oynamakta ve kendilerinin sahip oldukları bu ürünlere herkesin sahip olabileceğini göstermektedir.

Reklamcılığın Üç Büyük Dehası

Reklam sektöründe özellikle 20. Yüzyılda birçok dahi isim bulunmaktadır. Yaptıkları reklam çalışmaları ile markalara büyük başarı sağlayan ve markaların ürünlerinin satış rekorları gerçekleştirmesine olanak tanıyan bu isimler aynı zamanda reklam sektörü için de ilham kaynağı olmuş ve reklamcılığın temel taşlarını atmışlardır. Bu isimler;

  • William Bill Bernbach
  • Leo Burnett
  • David Ogilvy

William Bill Bernbach

Her marka ve her ürün için farklı bir bakış açısı geliştiren ve standart, kalıplaşmış tarzların dışında reklam metinleri üreten William Bill Bernbach 20. Yüzyılın en büyük reklam dâhilerinden biri olmaktadır. Bernbach “nasıl söylediğiniz önemlidir” demiştir yani sunuş şekliniz reklamı başarıya götürmede en önemli unsurdur. Birçok marka için reklam oluşturan Bernbach’ın ünlenmesi ise iki müthiş reklam fikri ile olmuştur. Bunlardan biri vos vos arabaların reklam (Think Small) diğeri ise bir araç kiralama şirketinin reklamı olmuştur. Her zaman için reklamlarında yalın ve mizahi bir dil kullanan William Bill Bernbach aynı zamanda reklamcılığı ikna etme sanatı olarak görmüştür.bernbach-think-small

‘Harika Bir Fikrim Var; Gelin Doğruyu Söyleyelim’ William Bill Bernbach bir araç kiralama şirketinin reklamında şu ünlü metni kullanmıştır. Sıradan bir araç kiralama markası için ‘biz iki numarayız ve bu yüzden de çok çalışıyoruz’ reklamı ile o zamana kadar yapılan en iyi reklam sloganını oluşturmuştur.

Leo Burnett

1935 yılında Amerika’nın ekonomik anlamda en sıkıntılı olduğu dönemlerde üç çalışanı ve üç müşterisi ile ilk reklam ajansını kuran Leo Burnett Chicago ekolünün babası sayılmaktadır. Leo Burnett reklamcılık için; birbirinden bağımsız olanlar arasında bağ kurma olarak tanımlamıştır ve bu bağ kurma noktasında en yaratıcı ve en zekice olan koordinasyonu sağlamıştır. Başarılı bir reklamın ürün/hizmetle alakalı doğal bir bir drama yaratılması ile mümkün olabileceğini söylemiştir. Leo Burnett reklamlarında ünlü ve tanınmış kişilerin yerine halktan, sıradan kişileri kullanmış ve bu yöntem oldukça etkili bir reklam sistemi oluşturmuştur. Marlboro Man üstadın dünya çapında bilinen en ünlü reklamıdır.

marlboro-man-ads

David Ogilvy

Sıradan bir fırın pazarlamacısı iken dünyanın en iyi reklamcılarından olan David Ogilvy, reklam sektöründe hala etkisini kaybetmemiş birçok aforizması ve reklam taktiği bulunmaktadır. David Ogilvy reklamda “ne söylendiğinin önemi üzerinde durmuştur”. Bir Reklamcının İtirafları başlığı ile Türkçeye çevrilen reklamcılığın el kitabı ile tüm reklam sektörüne ilham kaynağı veren David Ogilvy Dove sabunlarının dünyada duyulmasını ve satış rekorları kırmasını sağlamıştır. Birçok farklı meslekte çalışan ve sonunda da reklamcılık dâhisi olan David Ogilvy ‘asla kendi ailenizin okumasını istemeyeceğiniz bir reklam yazmayın’ diyerek reklam sektöründe başarıyı yakalamak isteyen genç reklamcılara ilham kaynağı olmuştur.

david-ogilvy-dove-sabunlari