Reklamcılık ve Maslow'un İhtiyaçlar Hiyerarşisi

Reklamcılık ve Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisi

Reklamcılıkta Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisine uyarlandığında beş unsur üzerine odaklandığı görülmektedir;

  • Farkındalık
  • Kavrama
  • Beğenme
  • Tercih Etme
  • Satın Alma

Bu kategoriler reklamcılık sektörü ile yakından ilgili olmakta ve bu hiyerarşik düzenden birisinin eksik olması durumunda satış ve pazarlama gerçekleşmemektedir. İnsanlar bu süreçleri bilinçsiz olarak gerçekleştirir ve bu sıra düzeninde alacakları ürün ve hizmetlere karar verirler.

Reklamda Maslow Etkileri
Öncelikle reklamcılık ve Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi ilk olarak pazarlanacak olan üründe farkındalık yaratılmaktadır. Bu farkındalık kavramı farklılığı da içinde barındırmaktadır. Alınacak olan ürün veya hizmetin diğer ürün ve hizmetlerden farklı olduğunu göstermek amacı taşımaktadır. Kavrama ve beğenme süreçleri aslında iç içe geçmiş olan bir süreçtir. Kavramadığımız veya anlamadığımız bir ürünü kesinlikle beğenmeyeceğiz. Beğeni de özellikle kavrama ve kavramanın da kolay olması çok önemlidir.

Farkında olunan, kavranan ve beğenilen ürünün tercih etme aşamasında ise reklamcılık sektörü devreye girecektir. Kişiler bu ürünü neden tercih etmelidir. Tercih etmelerini sağlayacak olan ana etken ne olacaktır. Bu aşamada reklam metinleri tamamen hedef kitlenin gereksinimlerine göre belirlenecektir. Maslow ve reklamcılık sektöründe son durum da ise nihai amaç gerçekleşecek ürün veya hizmet müşteri tarafından satın alınacaktır. Bu psikolojik ve sosyolojik süreçlerin düzgün bir şekilde yürütülmesi istenen satış sonuçlarının alınmasında etkili olacaktır.

Ek 1 : Maslow ihtiyaçlar hiyararşisi

maslow-ihtiyaclar-hiyarsisi-1