Markalaşmada Form ve Şekil Seçiminin Önemi

Tasarımlarınız söz konusu olduğunda form ve şekil üstünde de düşünmek istersiniz. Hedef kitlenizden beklediğiniz reaksiyonu alabilmek için kullanılan ince ama etkili unsurlar vardır. Bu unsurlar global olarak her yerde aynı anlam ve duyguları ifade eder ve insanların üzerinde psikolojik olarak aynı etkiyi bırakır. Mesela dairesel ve yumuşak kenarlar olan bir logo düşünelim. İnsanlar üzerinde keskin ve kare bir logodan çok daha farklı bir tepki verecektir.

Beynimiz bir cismi algılarken, işlevinin yanı sıra aslında ilk olarak renginden ve şeklinden duygusal olarak etkilenir. Köşeler, yani keskin hatlar beynimiz için bir tehlike olarak algılanmasına bağlı tedirginlik hissettirirken; yuvarlak hatlı nesneler daha iyimser ve güvenli bir duygu hissi oluştururlar. Bu hisler doğal yollarla doğuştan değil, öğrenilmiş davranışlardır.

Tabi ki doğru tasarımı oluştururken logonuzun içindeki tüm şekilsel nesnelerin hepsini oval olsun diye bir tercihte bulunmak, markanız için doğru bir hamle olmayacaktır. Tasarımsal detaylardaki font ya da tipografi ve renklerin yanı sıra form ve şeklinde de sektörünüze göre doğru tasarımı ve konumlandırmayı oluşturmak özel zevklerimizden her zaman daha önemlidir. Unutmayın ki; okuduklarınızın hepsi yol gösterici unsurlardır.

Ve tüm bu ön girişten sonra şimdi de markalaşmada tasarım unsurlarının üçüncüsü olan biçimlerin marka kimliğinizi şekillendirirken kullanılacak biçimsel uygulamaların anlamlarına bakalım.

Markalaşmada Form ve Şekil Seçiminin Önemi

 

Daireler, ovaller ve elipsler gibi yuvarlak şekillerin sıcak, güvenilir ve samimi bir etkiye sahiptir. Yuvarlak şekiller içeren markalar, topluluk, birlik ve sevgi duyguları yaratabilir. Yuvarlatılmış kenarlar ayrıca dişil olarak da görülebilir. Göz faaliyeti ile takibi daha kolay ve daha dinlendiricidir. Algıyı kolaylaştırır.

 

 

 

Markalaşmada Form ve Şekil Seçiminin Önemi

 

Kare, dikdörtgen, üçgen gibi köşeli ve düz şekiller insanlara gücü ve verimliliği düşünmesini sağlar. Kararlılık ve güvenilirlik duygusu yaratır, ama dikkatli olmanız gerekir. Çünkü şekiller dinamik bir şey gibi etkili ve dikkat çekici olmalıdır. Tekdüze halde çizgiler kullanılır ve formlar arasında dengelenmezse, sizleri hüsrana uğratabilir ve müşterilerinizle etkili bağlantı kurmanızda güçlük yaratır.

 

 

Markalaşmada Form ve Şekil Seçiminin Önemi

 

Düz çizgilerinde kendi anlamları vardır: dikey çizgiler erkeklik ve güç anlamına gelirken; yatay çizgiler huzur ve yumuşak titreşimler oluşturur.