Markalaşmada Form ve Şekil Seçiminin Önemi

Tasarımlarınız söz konusu olduğunda form ve şekil üstünde de düşünmek istersiniz. Hedef kitlenizden beklediğiniz reaksiyonu alabilmek için kullanılan ince ama etkili unsurlar vardır. Bu unsurlar global olarak her yerde aynı anlam ve duyguları ifade eder ve insanların üzerinde psikolojik olarak aynı etkiyi bırakır. Mesela dairesel ve yumuşak kenarlar olan bir logo düşünelim. İnsanlar üzerinde keskin ve kare bir logodan çok daha farklı bir tepki verecektir.

Beynimiz bir cismi algılarken, işlevinin yanı sıra aslında ilk olarak renginden ve şeklinden duygusal olarak etkilenir. Köşeler, yani keskin hatlar beynimiz için bir tehlike olarak algılanmasına bağlı tedirginlik hissettirirken; yuvarlak hatlı nesneler daha iyimser ve güvenli bir duygu hissi oluştururlar. Bu hisler doğal yollarla doğuştan değil, öğrenilmiş davranışlardır.

Tabi ki doğru tasarımı oluştururken logonuzun içindeki tüm şekilsel nesnelerin hepsini oval olsun diye bir tercihte bulunmak, markanız için doğru bir hamle olmayacaktır. Tasarımsal detaylardaki font ya da tipografi ve renklerin yanı sıra form ve şeklinde de sektörünüze göre doğru tasarımı ve konumlandırmayı oluşturmak özel zevklerimizden her zaman daha önemlidir. Unutmayın ki; okuduklarınızın hepsi yol gösterici unsurlardır.

Ve tüm bu ön girişten sonra şimdi de markalaşmada tasarım unsurlarının üçüncüsü olan biçimlerin marka kimliğinizi şekillendirirken kullanılacak biçimsel uygulamaların anlamlarına bakalım.

 

Daireler, ovaller ve elipsler gibi yuvarlak şekillerin sıcak, güvenilir ve samimi bir etkiye sahiptir. Yuvarlak şekiller içeren markalar, topluluk, birlik ve sevgi duyguları yaratabilir. Yuvarlatılmış kenarlar ayrıca dişil olarak da görülebilir. Göz faaliyeti ile takibi daha kolay ve daha dinlendiricidir. Algıyı kolaylaştırır.

 

 

 

 

Kare, dikdörtgen, üçgen gibi köşeli ve düz şekiller insanlara gücü ve verimliliği düşünmesini sağlar. Kararlılık ve güvenilirlik duygusu yaratır, ama dikkatli olmanız gerekir. Çünkü şekiller dinamik bir şey gibi etkili ve dikkat çekici olmalıdır. Tekdüze halde çizgiler kullanılır ve formlar arasında dengelenmezse, sizleri hüsrana uğratabilir ve müşterilerinizle etkili bağlantı kurmanızda güçlük yaratır.

 

 

 

Düz çizgilerinde kendi anlamları vardır: dikey çizgiler erkeklik ve güç anlamına gelirken; yatay çizgiler huzur ve yumuşak titreşimler oluşturur.

Dilara Şimşek

Kadir Has Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümünden mezun oldu. Yaklaşık on yıldır, sektörde yerini almış ünlü markaların İletişim, Pazarlama ve Perakende direktörlükleri ile dijital, reklam, tekstil, baskı gibi bir çok alanda Art Director olarak başarılı işlere imza atarak; kurum ya da kişilere kurumsal kimlik tasarımı, illüstrasyon, kişisel tasarım, görsel sanatlar gibi konularda proje bazlı danışmanlık desteği sunmaktadır. Ayrıca kendi bloğunda da tasarım üzerine yazılarını paylaşarak kendi markasını oluşturmak için çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

X