tasarım ve marka kimliğinin temelleri

Markalaşmada Font ve Tipografinin Önemi

Görsel iletişim kategorisinde yazacağım ilk konu font ve tipografi…

Bir markayı ifade eden hikayeler, markanın tasarımı ile örtüşmüyorsa o marka pazara bir sıfır geriden başlamış demektir. Özellikle ülkemizde markayı oluşturmak için yatırımlar yapılırken, logo ve kurumsal kimlik tasarımlarına pek önem verilmemektedir. Bu durum markalarımız için çeşitli ironiler yaratmaktadır. Çünkü, bir markayı zihinlere kazıyacak ve uzun yıllar boyu belki marka adından önce bile zihinlerde yer edecek şey o markanın tasarımıdır.

Markanızı oluştururken tasarım varlıklarınızı yaratmaya başlamadan önce tasarım yapınızın temellerini belirlemeniz gerekir. Bu doğrultuda marka kimliğinizin yapı taşlarını oluşturacak temel başlıklardan kısaca bahsederek tipografi ve fontların anlamlarından başlayalım.

Tipografi, markalama materyalleriniz için seçtiğiniz fontu akılda kalıcı olması, biçimsel hatlarının marka içeriğine uygunluğu ve kalıcılığını belirleyen yapı taşlarının başında olduğu için iyi belirlenmesi gerekir.

Dört ana tipte tipografi vardır. Bunlar Serifli, Serifsiz ya da Sans Serif olarak da geçen çeltiksiz fontlar, Script yani el yazısı tarzı ve Display olarak geçen ekran tipi yazı karakterleridir.

 

Serifli Yazı Tipi: (Times New Roman veya Garamond gibi), her harfin sonunda bir çapa ya da buna benzer kıvrımları olan yazılara sahiptir. Bu klasik tipografi, markanızın güvenilir, geleneksel ve geçmişi olan markaların tasarımlarında tercih edilir.

 

 

 

San Serif Yazı Tipi: “Serif” ayak ise “sans serif” ayaksızdır. Serifsiz fontlar (Helvetica veya Franklin Gotik), düz kenarları olan ve serif meslektaşlarının çapa veya “ayakları” olmayan harflerdir. Markalara daha şık, modern ve yenilikçi bir his verir. Harflerin kalınlık ya da inceliklerine göre de kullanıcı üzerinde rahatlatıcı bir etkisi olabilir.

 

 

 

Script Yazı Tipi: El yazısı tipindeki font türleridir. Bu fontlar (Allura veya Pacifico) markanıza lüks veya feminen bir his yaratmak için harika bir seçim olabilir.

 

 

 

 

Display Yazı Tipi: Ekran tipi, büyük boyutlarda kullanılması gereken başlıklar için kullanılan yazı tipidir. Duyuru yapmak, ilan ya da insanların yakın zamanlı unutmayacağı haber niteliğinde bir marka kimliği oluşturmak için kullanıma uygundur.

 

Dilara Şimşek

Kadir Has Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümünden mezun oldu. Yaklaşık on yıldır, sektörde yerini almış ünlü markaların İletişim, Pazarlama ve Perakende direktörlükleri ile dijital, reklam, tekstil, baskı gibi bir çok alanda Art Director olarak başarılı işlere imza atarak; kurum ya da kişilere kurumsal kimlik tasarımı, illüstrasyon, kişisel tasarım, görsel sanatlar gibi konularda proje bazlı danışmanlık desteği sunmaktadır. Ayrıca kendi bloğunda da tasarım üzerine yazılarını paylaşarak kendi markasını oluşturmak için çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

X