iPhone 7 Resmen Tanıtıldı!

iPhone 7 Resmen Tanıtıldı!

Pek çok teknoloji tutkununun uzun zamandır beklediği iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’un beklenen lansmanı gerçekleşti. Yeni iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ta kullanıcıları pek çok radikal değişiklik bekliyor.

Apple’ın Türkiye saati ile 20:00 civarı başlattığı etkinlikte pek çok yeni özellik ve aksesuar tanıtılırken şüphesiz ki etkinlikte tüm gözler iPhone 7  ve iPhone 7 Plus’un üzerindeydi. Tanıtılan yeni iPhone 7 modellerinde yer alan dikkat çekici özellikler şu şekilde;

  • Kulaklık girişi tamamen kaldırılarak şarj soketi üzerinden kulaklık kullanım imkanı sunuluyor. Eski kulaklarını kullanmak isteyen kullanıcılar için ise converter düşünülmüş durumda.
  • iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modelleri artık IP67 sertifikalarına sahip. Yani artık iPhone’larınız toza ve suya karşı daha dayanıklı olacak.
  • iPhone 7 4.7″ bir ekrana sahip olarak tasarlanmış, iPhone 7 Plus’da ise ekran 5.5″ olarak tasarlanmış. iPhone 7 1334×750 çözünürlüğe sahip bir ekran sunarken, iPhone 7 Plus modelinde ise 1920×1080 Full HD olarak tanımladığımız bir ekran kullanılmış.
  • iPhone 7 12 MP bir kamera ile geliyor. Dört ledli true tone flash özelliği sayesinde başarılı bir kamera deneyimi vaat ediyor. Kameranın diyafram  açıklığı ƒ/1.8, FaceTime kamerası ise 7 MP çözünürlüğe sahip.  iPhone 7 Plus modelinde ise arka kısımda iki adet kamera bulunuyor. Bu lenslerden biri telefoto lensi olarak kullanılırken diğer lens geniş açılı çekimler için tanımlanmış durumda. iPhone 7 Plus’un kamerasının çözünürlüğüde iPhone 7’de olduğu gibi 12 MP çözünürlüğe sahip. Kameralarda yer alan alan derinliği özelliğiyle fotoğraftaki yüzleri netleyip, arka planları flu yapmak artık eskisinden daha kolay.
  • A10 Fusion çipleri sayesinde iPhone 6’ya göre iki kat daha hızlı şarj etmek mümkün hale geldi.
  • Dikkat çekici en önemli özelliklerden biri ise, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modelleri stereo hoparlör sistemine sahip şekilde geliyor. Bu iPhone 6S’e göre iki kat daha yüksek bir ses deneyimi sunuyor.
  • iPhone 7 ve iPhone 7 Plus, iOS 10’la birlikte geldiğinden pek çok yeni yazılımsal deneyimi de bünyesinde sunuyor.

Ürünün Türkiye fiyatı henüz açıklanmamış olsa da iPhone 7’nin en düşük depolama kapasitesi sunan versiyonunun 4000 TL – 5000 TL bandında olacağını öngörmek mümkün gibi duruyor. İlerleyen günlerde Türkiye operatörlerininde kullanıcıların satın alabilmeleri için ön satış gibi çeşitli iletişim çalışmalarına gidecektir. Bir başka konu olarak Apple’ın fiyat politikasına yönelik geyikler şimdiden interneti meşgul etmeye başladı bile. 🙂

Görsel kaynak;
http://www.apple.com/tr/iphone-7/