Görsel Tasarımcının Zaman Yolculuğu

Görsel Tasarımcının Zaman Yolculuğu

Görsel tasarım, gözle görülebilenin dışında belirlenen bir içgörüyü birçok anıyla özdeştirmenin özüdür. Görsel tasarım için ustalık dönemi dersek grafik tasarıma kalfalık süreci diyebiliriz. Grafik tasarımın öncesinde bir çıraklık dönemi de yaşanır. Bu çıraklık dönemi de teknik bilgiye ulaşma çabasıdır.

Eğer bir çıraksanız kendi ustanızı kendiniz seçin. Ustanız illa ki bir kişi olmak zorunda değil; özgün tasarımlardan da yola çıkabilirsiniz. Onları öğrenmek için eleştirileri okuyun.  Zaman içinde eleştirileri ve sistemi kavramanın yanı sıra teknik bilgi öğrenmek amacını taşıdığınız için kâr gütme amacı taşımadan tasarımın aynısını çizmeyi deneyin. Photoshop (PS) üzerine bir çıraklıktan bahsedecek olursak Ps’nin uzantısı olan PSD Dosyalar sizin için ders kitabı, bir boyama kitabı niteliğindedir. Eleştiriler sonucunda ulaştığınız özgün tasarımların PSD dosyasını bulun ve aynısını tekrarlayın, tekrarladıkça öğrenin. Bu aşamayı farklı tasarımlar ile sürdürün.

Kopyala, öğren – Tekrar et, Yenilen – Emek hırsızı olma, Özgür ve özgün ol.

Teknik aşamada kendinizi yenilemeyi, bilginizi tekrar etmeyi asla unutmayın. Zaman içinde kendinizi yinelemekten kurtulun. Aksi durumda bu bir tasarımcı adına yok olmaktır. Bir kalfa olduğunuz üzerinden gidelim. Artık bir meslek üyesisiniz ve yaptığınız her şeyin bir değeri olduğunu asla unutmayın. Yaptığınız, zaman harcadığınız, özgün olduğunuz her aşama bir değerdir; bunun da karşılığını talep etmekten çekinmeyin. Bu sonuna kadar sizin hakkınız.

Bir grafik tasarımcı ister istemez doğanın birçok alanından ipuçları toplamaya başlar çünkü tüm çevre aslında kusursuz bir tasarımdır. Esinlenilebilecek her fırsatı değerlendirme aşamasına gidilir. Bu da zaten grafik tasarımcılıktan görsel tasarımcı olmaya doğru bir zaman yolculuğudur. Tasarım alanında zaman yolculuğu kıstasını açıklamak istiyorum; bu alanda zaman yolcuğu Dünya’nın ilk gününden takvimin son gününe kadar geçen her anı değerlendirmedir. Tasarım adına retro olan ilgi aniden fütürist bir yapıya geçebilir. Bu da tasarımcı adına ister istemez zaman mefhumunu ortadan kaldırıyor.

Bu şekilde yaşayan bir görsel tasarımcının kendini ister istemez zamanın kumlarında pişirmesi gerekiyor. Yer yer fuzulinin su kasidesini de anlamalı; sinemayı da takip edip süper kahramanları yaşamalı; küçük prensin gezegeninde de yaşamalı. Görsel tasarımcının özgün olması için geçmişten günümüze gelen her sürece hâkim olmalı.  Sanat akımlarından bıkma seviyesine gelip kendini doyurmalı; deyimlerin nereden çıktığını öğrenip, atasözlerinin nasıl bir diyalog ve çerçevede çıktığını kafasında canlandırmalı.

Doğal olan her şey bir tasarım için en güzel kıstastır. Tabi ki de en değerli işler işini seven ve meslek etiğine hâkim ustalar tarafından oluşturulmaktadır ve böyle de süregelecektir. Bir iş için verilen emek her zaman kutsaldır. Kutsala hakaret etmeyin.