Google’dan Endonezya’ya Balonlu İnternet Hizmeti Geliyor

Google’dan Endonezya’ya Balonlu İnternet Hizmeti Geliyor

2013 yılımdan bu yana Loon Projesi üzerinde çalışan teknoloji ve arama motoru devi Google kısa süre içerisinde projenin tamamlanacağını duyurdu.

Çalışmaların tamamlanmasının ardından proje yöneticisi Mike Cassidy’nin verdiği bilgilere göre önümüzdeki yıl itibariyle Endonezya’da Loon Projesi ile internet hizmet verilmeye başlanacak. Bilindiği gibi Endonezya dağlık ve yaklaşık olarak 17 bin 508 adadan oluşan bir ülke. Coğrafi şartları gereği bilinen yöntemlerle internet ağının oluşturulması oldukça güç. 250 milyon nüfusa sahip ülkenin yaklaşık olarak 100 milyonluk kısmına hala internet erişimi sağlanamadığı göz önünde bulundurulursa Google bu çalışmayla oldukça doğru bir adım atmış gibi duruyor.

google-balonlu-internet-hizmeti google-balonlu-internet-hizmeti-1

Google, Loon Projesini ilk çıkardığı dönemde 3G teknolojisiyle hizmet veriyordu. Ancak geçen zaman ve gelişen teknoloji ile Endonezya’ya 4G teknolojisiyle hizmet verecek. Yeryüzüne yerleştirilen alıcı antenleri Stratosfer tabakasına yerleşecek olan balonlardan aldığı sinyallerle internet erişimini sağlayacak. Ancak balonlar gökyüzünde asılı kalmak zorunda ve bir balon ortalama olarak 180 gün havada kalabiliyor. Bir balonun her hangi bir nedenle devre dışı kalması durumunda diğer balonlardan biri devre dışı kalan balon yerine de çalışacak. Bu şekilde kesintisiz internet erişimi sağlanacak. Google bu projeyi ilerleyen zamanlarda tüm dünya üzerinde uygulamayı amaçlıyor. Bu sayede dünyanın hangi ucunda olursanız olun kablolu ve mobil ağlara göre daha hızlı ve ucuz internet erişimine sahip olacaksınız.