NIELSEN ile Dijital Ölçüm Devri Başlıyor

NIELSEN ile Dijital Ölçüm Devri Başlıyor

Nielsen dijital reklam ölçüm çözümü olan Digital Ad Ratings’i sekiz yeni pazara tanıtacağını açıkladı.

Bu yeni pazarlar arasında Türkiye de bulunuyor. Geniş bir alana yayılması sayesinde kampanya izleyicisiyle, ilgili platformlar arası toplam dijital görüntüleme verisini etkili bir şekilde sağlayacak olan Digital Ad Ratings çözümünün ülkemizde 2016 yılının Haziran ayında hayata geçmesi planlanıyor. Nielsen, bu ölçümün mevcut olduğu sekiz pazarda mobil ölçüm çözümünü de ekleyecek. Digital Ad Ratings sayesinde pazarlamacılar benzer erişim ve ekranlar arası frekans metrikleri ile izleyicilerini daha iyi planlayabilecek ve ölçebilecekler. Aynı zamanda online ve mobil arasındaki bağlantıyı, hem birbirinden ayrı hem de beraber değerlendirerek çok daha iyi anlayabilecekler.

“Reklam sektörüne yüksek derecede katma değer sağlayacak…” Nielsen Media Research Genel Müdürü Erdem Tolon, Digital Ad Ratings çözümü ile görüşlerini “Bağımsız kampanya ölçümünde global ölçekte bir endüstri standardı haline gelen Digital Ad Ratings çözümünü Türkiye’de hayata geçirecek olmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşamaktayız. Digital Ad Ratings çözümü ile beraber reklam erişim ve yatırım geri dönüş oranlarının daha etkin olarak ölçümlenebilecek olmasının reklam sektörüne yüksek derecede katma değer sağlayacağına inanmaktayız.” sözleriyle ifade ediyor.

Reklam görüntülenme oranları üst seviyeye çıkacak… İlk defa 2011 yılında piyasaya sürüldüğü tarihten bu yana Digital Ad Ratings televizyonla karşılaştırılabilen metrikleri sayesinde bağımsız kampanya ölçümünde global ölçekte bir endüstri standardı haline geldi. Nielsen bu çözümü şimdi Türkiye’nin yanı sıra Polonya, Hong Kong, Tayvan, Güney Afrika, Porto Riko, İrlanda ve Yeni Zelanda olmak üzere sekiz yeni pazarla buluşturacak. Yakın zamanda Tayland, Singapur, Endonezya, Malezya, Hindistan ve Meksika’da kullanıcılarıyla buluşan Digital Ad Ratings mobil kampanya ölçümü önümüzdeki hafta Japonya’da pazara sürülecek. Mobil ölçümün eklenmesiyle reklam verenler ve yayıncılar masaüstü, akıllı telefon ve tabletler arasındaki reklam görüntülenme oranlarını çok daha etkili bir şekilde en üst seviyeye taşıyabilecekler.

“İçerik ve reklam ölçümlemelerinde çok ilerleme kaydettik.” Nielsen Operasyon Direktörü Steve Hasker konuyla ilgili verdiği demeçte, “Nielsen Total Audience’in hem içerik ve hem de reklamla ilgili ölçümlemeler gerçekleştirmesine odaklandık ve bu alanda çok büyük ilerlemeler kaydettik. Amiral gemimiz olan dijital reklam ölçümleme çözümümüzün mobil ölçümlemeyle beraber dünya genelinde sürekli genişlemesi, bu pazarlarda reklam harcamalarının büyümesinde kilit rol oynadı.” diyerek sözlerine şu şekilde devam etti: “Müşterilerimiz sadece kendi ihtiyaçlarının karşılanması için değil aynı zamanda platformlar arasında izleyicilerini ve kampanya etkililiklerini en kapsamlı şekilde anlamak için de sunduğumuz kaliteli ölçümlere ihtiyaç duyuyor.”

Digital Ad Ratings, yıl sonunda 25 pazarda kullanıma hazır olacak. Devam eden bu genişleme, Digital Ad Ratings verisi ve televizyon rating ölçümleri entegrasyonuyla toplam reklam ölçümleri sunarak, Nielsen’in Total Audience girişiminin de gelişmesine katkı sağlıyor. Toplam izleyici görüntülemeleri şu anda ABD, BK, İtalya, Fransa, Filipinler ve Tayland’da kullanılıyor. Önümüzdeki üç ay içerisinde de Endonezya ve Malezya’da kullanıma sunulacak. 2016 yılı sonu itibariyle Digital Ad Ratings, mobil ölçümleme ile birlikte dünya genelindeki 25 pazarda kullanıma hazır olacak.