blank

İçerik Pazarlamasında İnfografikler

Reklam ve pazarlama sektörü son dönemde zamanını ve çabasını en çok içerik üretmeye ve ürettikleri içerikleri sunmalarını sağlayacak uygun araçları bulmaya harcıyor. Özellikle son on yıl içerisinde sosyal medya hayatımıza dâhil oldukça, markalar daha çok içerik üretme gayretine girdiler. Üretilen ürünler, sağlanan hizmetler hatta düzenlenen sosyal sorumluluk projeleri bile artık belli bir içerik sisteminde hazırlanıp, doğru araçlarla sunulmadıkça ne hedeflenen kitleye ne de istenen sonuca ulaşabiliyor.

Bir üründen veya hizmetten hareketle hazırlanan içerik, özellikle internet ortamında kullanılacağı zaman geleneksel tanıtım şekilleri bir yana bırakılıp farklı ve işlevsel araçlara yönelmek zorunda kalınıyor. İnternet ve telefon ikilisinin uğrak buluşma noktası olan sosyal medyada hazırladığınız içeriklerin olabildiğince öz ve konuyla ilgili öne çıkan unsurları barındırması gerekiyor. Zaman tünelinde dikkat çekebilmesi içinse bir o kadar etkili ve albenili olması önemli bir diğer etken.

İşte tam da bu sebeplerden dolayı dijital dünya, içeriklerini sunmak için belli başlı bir takım araçlar kullanmayı tercih ediyor. Blog yazıları, fotoğraf/videolar, e-kitapçıklar ve infografikler bu tercih listesinin en başındaki isimler.  Bunların arasında daha az bilinen, “nedir bu?” dediğinizi duyar gibi olduğum bir isim var: İnfografik. İnfo-grafik için kısaca “bilgi sunan grafik”  diyebiliriz. Aslında infografiklere çok da yabancı değiliz. Bir örnek vermek gerekirse; seçim dönemlerinde partilerin resimleri ve oyların dağılımını gösteren tüm o görsellerin hepsi birer infografiktir.

Markaların ürünlerinden/hizmetlerinden ya da yaptıkları projelerinden (sosyal sorumluluk projeleri vs.) müşterilerini dijital ortamda haberdar etmek istediklerinde bunu en kısa ve net şekilde aktarmak durumunda kalıyor. Çünkü gün akışı içinde kimsenin uzun yazılar okumaya ya da videolar izlemeye zamanı yok. Az ve öz bilgiyi almak, kısa yoldan bilgilenmeye kurgulanmış bir dünya düzenimiz olduğu yadsınamaz bir gerçek. Bunun farkında olan içerik üreticilere de kendilerine gelen ürün/hizmeti bu düzene uygun şekle getirmek düşüyor. Bu noktada da imdada infografikler yetişiyor. İçeriğin ne olduğuna bağlı olarak farklılıklar ve çeşitlilikler gösteren infografikler:

  • Sunulan ürün/hizmetle ilgili bilgiyi görüldüğü ilk anda cazip ve dikkat çekici kılıyor.
  • Verdiği sayısal verilerin görsel öğelerle zenginleştirilmesiyle birlikte o ürün/hizmetle ilgili en değerli bilgi paylaşılmış oluyor. Bunların hepsi birleşince de müşterilerin/kullanıcıların verilmek istenen mesajı anlaması kolaylaşıyor.
  • Sunulan bu görsellik ise sizi farkında olmadan ikna ederken, verilen mesaj da aklınızda kalıcı bir yerde ediniyor.
  • Sahip oldukları bu özelliklerle birlikte sıkıcı olmaktan da oldukça uzaklar. Ve son olarak,
  • Sosyal medyada böylesine ulaşılabilir olup belli bir farkındalık sağladıkları için de mevcut ve potansiyel müşterilerinin verilen bilgiyi benimseyip yaygınlaştırmalarına da olanak sağlıyor.

İçerik pazarlamasında, markalar ürün/hizmetleriyle müşterilerini etkilemek, daha bilinçli kılmak ve onlarla sürdürülebilir bir etkileşim kurmayı hedefler. İşte tam da bu noktada infografikler sağladıkları tüm bu olanaklarla hem içerik üreticisinin hem de markaların her daim yüzünü güldürecek araçlardan biri olmaya devam edecek gibi gözüküyor.

İnfografik örnekleri;

infografik-ornegi

infografik-ornegi-2

Görsel kaynak;
https://image.freepik.com/free-vector/infographic-elements-pack_23-2147507384.jpg