Dijital Krizler; Yurtiçi Kargo Örneği

Dijital Krizler; Yurtiçi Kargo Örneği

Tüketicilerin anlık olarak feedback verebildiği bir dünya sunan internet markalar için pek çok fırsatı barındırdığı gibi tehlikeleride gebe bir şekilde bekliyor. Son günlerde sosyal medya üzerinde Yurtiçi Kargo personellerinin olumsuz tutumlarına yönelik videolar dolaşmakta ve profilden profile paylaşılmakta.

Markalar için tüketici zihninde güven yaratmak hala markaların milyonlarca dolar para harcadığı bir konuyken bir tüketicinin bile marka imajına nasıl olumsuz etkiler yapabileceğini internet ve sosyal ağlar aracılığıyla daha net görebiliyoruz. Yaratılan güveni korumak veya yeniden güven yaratmak başlangıçta harcanan paralardan daha yüksek meblağalarda olabiliyor. Son günlerde Yurtiçi kargonunda başı böyle bir kullanıcıyla ciddi anlamda belaya girmiş gibi duruyor. Yayınlanan bir video aracılığıyla Yurtiçi Kargo çalışanlarının kargo taşıma şekillerine ve teslimata yönelik tavrına dair markanında tüketicilerinde görmek istemeyeceği görüntüler dolaşıyor.

Lojistik sektöründe hizmet gösteren markaların “değer” taşıdıkları için bunun bilincinde olarak personellerini bu şekilde eğitmesi gerekiyor. Taşıdıkları maddi/manevi açıdan tüketici açısından yüksek değer taşıyan maddeler olabileceği için bu kriz lojistik sektörünü her zaman beklemektedir. Fakat en önemli unsur personelin bu konuda sağlıklı şekilde eğitilmesi ve bu tarz krizlerden sonra iletişim sürecinin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Videoyu yayan kullanıcıyla bir şekilde iletişime geçerek ilgili şubeleri ve personelleri tespit etmek başlangıç adımında en iyi adım olacaktır. Burda personeli cezalandırma yöntemi olarak işten çıkarma gibi bir durum düşünülmeden gerekli eğitim sağlanması doğru bir davranış olacaktır. Krizi krizle çözmek doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Bu tarz problemlerin görülmesi için normal tüketicilerin aksiyona geçmesini beklemeden gizli müşteriler ve iç denetimler yoluyla düzenli olarak denetlenmelidir. Konu artık sosyal medyada gündem yarattığı için konu hakkında bir özür dilenerek tüketicilere şeffaf olunmalıdır. Hiçbir şey yapmadan konunun kapanmasını beklemek en kötü pazarlama stratejisi olacaktır.

Yurtiçi Kargo’nun sosyal medya hesaplarını incelerken Dr. İbrahim ARIKAN’ın vefat ettiğini üzülerek öğrendik, tüm sevenlerine ve personellerine Pazarlama İletişimi ailesi olarak başsağlığı dileriz.

*İlgili videoları etik gereği yayınlamıyoruz.