YouTube'un Yeni Reklam Araçları Kullanıma Sunuldu  

YouTube’un Yeni Reklam Araçları Kullanıma Sunuldu  

Google, reklamverenlerin dikkatini çekmek ve yükselen video trendini beslemek adına YouTube için dört yeni araç yayınladığını açıkladı.

Google, reklamverenlerin dikkatini tanıttığı yeni reklam araçları ile Youtube’un üzerinde tutmaya çalışıyor. Yeni dünyanın dijital alandaki genişlemesi ile dijital materyallerin sağladığı kullanıcı deneyimleri değerli birer meta haline gelmektedir. Günümüzde dijital reklam panoları ve TVC reklamlarının dijital altyapılarının gelişimi video dünyasının kapsamında ilerlemektedir.  Global araştırma şirketi olan Ipsos, insanların çevrimiçi video reklamlarının televizyon reklamlarıyla karşılaştırıldığında üç kat daha fazla dikkat ettiklerini ortaya koyan araştırmayı gerçekleştirdi. Çevrimiçi video içerik üreticilerinin gözden çıkardıkları reklam harcamaları, sosyal medyada yer alan YouTube videoları için diğer harcamalardan kat ve kat fazla olduğu gözlemleniyor.

Custom Affinity Audiences

Google arama pazarlamasıyla elde ettiği başarıyı Youtube’a da taşımaya çalışıyor. Geliştirilen model, anahtar kitlelerin mobil cihazlarda kullandığı kampanya modellerine ve bu modellerde belirlenen demografik kitlenin performansına kıyasla %20 daha fazla reklam geri dönüşümü ve %50 daha fazla marka bilinirliği sağlıyor. Şirket, YouTube’da daha alakalı ve kullanışlı sunmak için kullanıcıların Google ekosistemini kullanma şekillerini Genişletilmiş Özel İlgi Alanı Kitleleri’ni kullanarak genişletiyor. Kullanıcıların yaptığı aramaların yanı sıra gittiği yerler ve kullandıkları uygulamalar temel alınarak reklam sunmak artık mümkün.

Director Mix

Aynı içeriğin farklı izleyiciler için uyarlanmış farklı sürümlerini yapma sürecini basitleştirmek için tasarlanmış. Sistem, video reklamınızın temel öğelerini (sesli arama, arka plan ve kopya gibi) koyarak hedeflediğiniz tüm kitle segmentlerine uyacak yüzlerce farklı sürüm oluşturarak kitlenizin içeriğe ulaşmasını daha basit hale getirmektedir.

Video Ad Sequencing

Video reklam sıralaması, markaların “zamanla açılan bir reklam deneyimi” yaratmasına olanak tanıyor. AdWords Labs’taki yeni bir özellik, izleyicilerin reklamlara tepki verme şekillerine adapte oluyor ve onları farklı yollarla diğer içeriklere çekmek için içerikleri birbirine bağlamanıza izin veriyor. Örneğin, farkındalığı artıran ve daha sonra, belirli ürün özelliklerini veya ağrı noktası çözümlerini ileten daha uzun noktalarla devam eden tanıtım amaçlı bir reklamla başlıyorsunuz. 

Measuring Sales Lift

Son olarak, Google satışların ölçülmesine yönelik yeni bir global yaklaşım sergiliyor. Bu model Nielsen Eşleştirilmiş Tablo analizine dayanarak coğrafi tabanlı çözüm ve çevrimiçi reklamların çevrimdışı satışlara yönlendirilmesinin hızlı bir yolu olarak ortaya konuluyor.

Birlikte ele alındığında, YouTube bu yeni araç paketinin reklamverenlerin izleyici ilgisini çeken ve kullanışlı reklamlar oluşturmasına yardımcı olacağını umuyor. Böylece, izleyicilerin video deneyimlerini aksatmıyor ve onları zenginleştiriyor olacağız.

Görsel Kaynak: “YouTube” by Michael Galpert is licensed under CC BY 2.0