Yamaha’dan Şaşırtan Teknoloji: “İnsansız Motosiklet”

Yamaha’dan Şaşırtan Teknoloji: “İnsansız Motosiklet”

Dünyanın en ünlü teknoloji şirketleri ve otomobil üreticileri, sürücüsüz araçlar geliştiriyorlar. Google Car projesini duymayan kalmamıştır elbette. Hatta Apple’ın bile kendi kendini yöneten bir araç tasarladığı söyleniyor. Mercedes, Audi, BMW ve Ford gibi otomobil markaları da, kendilerine has sistemler üzerinde çalışıyorlar.

Sürücüsüz otomobil haberlerini son zamanlarda sıkça duyar olduk ve bu fikre çoktan alıştık. Fakat bu teknolojinin otomobillerden sonra motosikletlerde de kullanılacağını tahmin edemedik. Bu fikri hayata geçiren ilk isim ise Yamaha oldu. Japon motosiklet markası Yamaha, sürücüsüz araç akımına yeni bir yaklaşım getirdi. Şirketin en son icadı, motosiklet kullanan bir robot. Yamaha Motobot adı verilen çılgın proje, 1000 cc motor hacmindeki YZF-R1M motosikleti ustalıkla sürüyor. Robotun saatte 200 kilometre hıza kadar dengesini koruduğu söyleniyor.

Tokyo Motor Show’da yeni nesil motosikletleri beklenen Yamaha, ters köşe yaparak “sürücüsüz” motosikletini tanıttı. “Sürücüsüz”den ziyade “insansız” demek daha doğru olur; zira motosikleti “Motobot” isimli bir robot kullanıyor. Tanıtım videosunda Rossi’yi geçmek için tasarlandığını belirten Motobot, şu anda 5 yaşındaki Rossi’yi bile geçebilecek yetenekte değil. Zamanla insan davranışlarını öğrenip sürüş becelerini geliştirmesi bekleniyor. Motobot’un amacı elbette bir gün MotoGP’de yarışmak değil. Yamaha Motobot, 29 Ekim – 8 Kasım tarihlerinde 44. Tokyo Motor Show etkinliğinde sergilenecek.