Toptancı Market Devi Metro'dan Bakkal Atılımı

Toptancı Market Devi Metro’dan Bakkal Atılımı

Türkiye’de 19 ilde 32 satış noktası olan ve 5 bin çalışanı bulunan Metro Toptancı Market, Güneşli’de mahalle bakkalı açtı.

Bakkalda 3 aylık periyotlarla operasyon birimlerinden 3’er çalışan görev alıyor, destek departmanlarında görev alan çalışanlar da 1’er hafta süreyle çalışıyor. Metro bakkalda görev alacak olan çalışanlarını girişimcilik, müşteri odaklılık ve ticari bakış açısından gelişim gösterebilecek olan kişilerden seçiyor.

İlk grup bakkalda çalışmaya başladı bile. Ekim ayı ortası itibarı ile ikinci grup çalışmaya başlayacak ve ilk grubun tecrübeleri doğrultusunda oluşturulan rapora göre yeni başlayacak olan grubun çalışma yöntemleri ve hedefleri belirlenecek. Metro bu ilginç ve yaratıcı atılımıyla hem müşteriyi daha iyi anlamayı hem de çalışanlarının müşteri ile iletişim kurma becerisini geliştirmeyi hedefliyor. İlk grubun eğitim aşamasının sona yaklaştığını belirten Metro Toptancı Market İK Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Esra Daver, “Görev aldıkları süre boyunca, satın almadan pazarlama aktivitelerine, ürün sunumundan satışa kadar bir bakkalın düzenli olarak gerçekleştirdiği bütün süreçleri kendileri yönettiler. Tamamen kendi bütçesiyle çalışan bir işletme olup, işletici ekip istedikleri tedarikçiden ürün alabiliyor. Teklif toplayıp kendi ticaretleri için en uygun satın almayı yapıyor; ödeme planları, nakit akışı, stok yönetimi gibi tüm detayları orada birebir yaşayarak deneyimliyor” diyor.

Gruplar kendi dönemlerinin sonunda deneyimlerini sunuma dökerek yöneticilerle bilgi alışverişinde bulunacak. Daver, “Bakkalın yaşadıkları sıkıntıları, zorlukları artık daha doğrudan gözlemleme şansı elde ediyoruz. Arkadaşlarımız her sabah kepenk açarak, mahalleliye birebir dokunarak, gerektiğinde veresiye defteri tutarak, mahalle bakkalının ruhunu yerinde hissediyor, ticareti ticaretin kalbinde öğreniyor. Bundan sonrasında bakkal müşterilerimize sağlayacağımız çözümlerde bu tecrübeler bize yol gösterici oluyor” dedi.

Özellikle günümüzde tüketicinin mahalle bakkalına olan nostaljik özlemini düşünürsek, bu çalışmanın tüketiciyi duygusal yönden yakalama ve empati kurma açısından ne denli önemli olduğu daha kolay anlaşılır. Metronun nasıl bir geri dönüş alacağı ilerleyen zamanlarda belli olacak.