blank

Stratejik İletişim Yönetimi Lobicilik

Lobi sözcüğü hol, koridor anlamlarını karşılamaktadır. Lobi zamanla siyasi kararları etkilemek için siyasi yetkililerle buluşma ortamı sunan önemli bir yer olmuştur. Önem kazanması 19. yüzyıla dayanmaktadır. ABD’de dönemin başkanı Grant belirli aralıklarla Beyaz Sarayın yakınlarındaki bir otelin lobisinde vakit geçirmektedir. Başkanla siyasi konuları bu ortamda rahat görüşebileceğini düşünen kişiler; kararlar üzerinde etkinlik kazanabilmek amacıyla bu otelin lobisinde başkanla buluşma ayarlamaktadır. Lobicilik kavramı bu otelin lobisinde gerçekleşen buluşmalardan doğmuştur. Lobicilik; yasama ve yürütme yetkilerine sahip siyasi aktörleri alınan kararlarda etkilemeye yönelik gerçekleştirilen faaliyetlerdir. Lobicilik ülkelerarası diplomatik bir ilişki olmanın ötesindedir. Lobicilik bugün hükümetlerin yanı sıra sivil toplum kuruluşları ve şirketler tarafından da kullanılmaktadır. Sivil toplum kuruluşları ve özel şirketler toplumsal ve çevresel sorunlar, insan hakları, vergi düzenlemeleri, ihracat sınırları, finansal çıkarlar gibi konularda alınan kararlarda, meydana gelebilecek yasa değişikliğinde savundukları alanlar ve kendi çıkarları doğrultusunda yasaları düzeltmeyi, değiştirmeyi kaldırmayı hedeflemektedir.

Lobicilik;  politika, diplomasi ekonomi hukuk bilgilerinin yanı sıra etkili iletişimi de gerekli kılmaktadır.  Lobicilik bir stratejik iletişimdir ve başarılı bir iletişimciyle gerçekleştirilmelidir. Lobicilikte politika, hukuk diplomasi ekonomi bilgileri önemlidir, fakat onları hayata geçirecek olan stratejik iletişimdir. Lobicilik iki stratejik iletişim yöntemi üzerine kurulmuştur. Doğrudan lobicilik; adından da anlaşılacağı gibi; siyasal aktörlerle doğrudan iletişime geçmektir. Yüz yüze olabileceği gibi telefon, mektup, e posta gibi araçlarla da gerçekleştirilebilir. Etkili bir yöntemdir, fakat bu kişilerle doğrudan iletişime geçecek kadar kişisel bir bağ bulunmalıdır.

Dolaylı lobicilik; doğrudan lobiciliğe göre uzun vadeli bir süreçtir, beklenen sonuç hemen alınmaz. Bu yöntemde halkla ilişkiler uzmanına ve çalışmalarına büyük görevler düşmektedir. Reklam kampanyaları, basın toplantıları, hükümetin kaynak yaratmakta zorluk çektiği bir alana yatırım, ya da sosyal sorumluluk projesi, şirket yetkilileri ve siyasi aktörleri bir araya getirecek kokteyller, yemekler düzenlenebilir.

Halkla ilişkiler uzmanı, kampanya hazırlarken büyük bir titizlikle yaptığı araştırma ve planları bu süreçte de titizlikle yapmalıdır. Kurumunun hedeflediği amaçlara ulaşabilmesi için, siyasi aktörlere kurumunu en iyi şekilde tanıtması gerektiğinin bilincinde olmalıdır.

Görsel kaynak;
http://ta1.universaltelegra.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2015/08/testtubedailyshow-0046-what-is-lobbying-and-can-it-be-good-large.thumb_.jpg