Milli Kredi Kartı TROY Yolda

Milli Kredi Kartı TROY Yolda

Türkiye Bankalararası Kart Merkezi (BKM), banka ve kredi kartlarında kendi ödeme yöntemini hayata geçirmek için çalışmalara başladı. BKM Genel Müdürü Soner Canko’nun “milli” ödeme yöntemi olarak tanımladığı TROY (Türkiye Ödeme Yöntemi)’un 2016 yılının Nisan ayında uygulamaya girmesi bekleniyor.

Visa ve Mastercard’a rakip olacak olan TROY’un Türkiye’de bulunan 164 milyon adet kartta kullanılması bekleniyor. TROY hakkında açıklamalarda bulunan Soner Canko, “TROY kısa süre sonra hayata geçecek. Bugüne kadar bilgi birikimi ve teknoloji gücü ile oluşan altyapımızla artık kendi ödeme yöntemimizi yaratmanın zamanı gelmişti. Türkiye’de 106 milyon banka kartı, 58 milyon kredi kartı ve 2,4 milyon adet POS cihazı bulunuyor. Yıllık kartlı işlem tutarı 400 milyar dolar” dedi.

Mastercard ve Visa gibi küresel ödeme yöntemlerine cevap verebilecek alternatifler üretmenin önemine vurgu yapan Soner Canko birçok ülkenin kendi ödeme sistemini oluşturduğunu belirtti. Ayrıca Canko TROY’un stratejisi ile ilgili şunları söyledi: “Türkiye’de gerçekleştirilen işlemlerin yüzde 60’ı nakit, yüzde 40’ı kartlarla yapılıyor. Var olan mevcut uluslararası markalarla kıyasıya bir mücadeleyi sürdürmek yerine, yüzde 60’lık nakitlik bölüme cephane kazanmak arzusu ile bu işe başlıyoruz. Bilinçli kullanıcı belli bir müddet sonra kartların birbirleriyle olan avantajları ve teknolojilerine baktığı zaman ‘ben X kartı ya da Y kartını istiyorum’ deme şansına ulaşacaktır” dedi.