growth hacker nedir

Growth Hacking

Dijital pazarlama alanında ilk defa 2010 yılında hayatımıza giren Growth Hacking, Sean Ellis tarafından gündeme getirilmiştir. Bir proje, ürün veya pazarlaması yapılacak olan herhangi bir şeyin daha piyasaya çıkmadan insanlar arasında ilgi ve merak uyandırmasını sağlayacak olan bu yöntem Growth Hacker tarafından yapılmaktadır.

Growth Hacking Nedir?
Herhangi bir ürünün veya sistemin geliştirme ve pazarlama aşamasında etkili olan Growth Hacking en düşük maliyetler ile en faydalı sonuçların alınmasını sağlayacaktır. Yapılacak olan araştırma ve son kullanıcı çalışmaları ile kişilerin beklentiler, talepleri ve istekleri doğru bir şekilde analiz edilecek ve piyasaya çıkacak ürün üstünde değişik tasarımlar ve kullanıcı dostu içerikler oluşturulacaktır.

Growth Hacking Nasıl İşler?
Projenin geliştirilmesi ve pazarlaması arasında etkili olan Growth Hacking yöntemi ile pazarlama istenen seviyelere ulaşacak ve kısa sürede birçok insanın bilgilenmesi sağlanacaktır. Bu işlemlerin ardından ise SEO çalışmaları ve analizler devreye girecektir. Fakat bu işlemler için uygulama gösterecek olan Growth Hacker son derece zeki ve yaratıcı olması gerekmektedir. Aksi takdirde istenen olumlu sonuçlara ulaşılamayacaktır.

Growth Hacking Yöntemini Kullanan Siteler
Dünyada özellikle büyük şirketler tarafından kullanılan Growth Hacking yöntemi Twitter için de kullanılmıştır. İnsanların Twitter üyeliklerinden sonra siteyi terk ettikleri ve aktif olmadıkları görülünce Growth Hacking çalışmaları ile siteye geriye dönük analizler yapılmış ve takip önerileri sayesinde kişilerin sitede kalması sağlanmıştır. Bu sayede de Twitter milyarlarca kullanıcıya ulaşmıştır.