blank

Google Adsense Nedir?

Google Adsense, sitenizde Google partner reklamlarını yayınlayarak para kazanmanıza imkan veren bir reklam ağıdır. Google adsense ile farklı boyutlarda ve farklı kazanç modelleriyle web siteniz üzerinden gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

Google Adsense tıklama ve görüntülenme sayısına göre ödeme yaparak web siteniz üzerinden gelir elde etmenizi sağlar. Fakat Google Adsense yayıncı ağına dahil olabilmek için sitenizin belirli koşulları sağlıyor olması gerekmektedir. Sitenin trafiğini legal bir şekilde sağlıyor olması, illegal içerik barındırmıyor olması, içeriğinin özgün olması, başka yayıncı ağlarından çok fazla reklam içermemesi / mümkünse Adsense reklamlarıyla birlikte başka reklamların yayınlanmıyor olması, daha önce Google’dan herhangi bir ceza almamış olmaması ve özgün bir içeriğe sahip olması en önemli başvuru kriterleridir. Google Adsense başvurunuz kabul edildikten sonra gelecek PIN kodunu Adsense paneline girerek hesabınızı doğrulayabilir ve Adsense ile gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

Google Adsense reklamlarında responsive bir yapı kullanabileceğiniz gibi, geleneksel banner ölçülerinide kullanabilirsiniz. 970×250, 970×90, 728×90, 336×280, 320×100, 300×600, 300×250 gibi pek çok boyutta banner reklam opsiyonu sunmaktadır.

Ayrıca reklamlara izin ver & reklamları engelle menüsü altından yayınlamak istemediğiniz markaların reklamlarını engelleme şansınız bulunmaktadır. Aynı menü altında yer alan reklam ağları kısmından partneri olmak istemediğiniz Google sertifikalı reklam ağlarını da engelleme şansınız bulunmaktadır.

Reklam geliriniz aylık 200 TL’ye ulaştığı zaman hesabınızdaki parayı çekmek için Google Adsense’ye ödeme talebinde bulunarak, hesabınızdaki paranının banka hesabınıza geçmesini sağlayabilirsiniz. Ödeme işleminin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için Adsense paneline tanımladığınız alıcı adı ile banka hesabı sahibinin isimlerinin eşleşmesi gerekmektedir.

Adsense yayıncısı olduktan sonra başvurabileceğiniz illegal trafik ve tıklama kaynakları Adsense hesabınızı riske atarak içindeki parayla birlikte hesabınıza bloke konmasına neden olabilir. Bu nedenle şüpheli trafik ve tıklama kaynakları gördüğünüzde bunu Google Adsense destek ekibine bildirmeniz oluşabilecek olumsuz durumları minimuma indirecektir.

Eğer sitenizin herşeyiyle Adsense yayıncı ağına dahil olmaya hazır olduğuna inanıyorsanız aşağıdaki linki kullanarak Adsense başvurusunda bulunup, yayıncı ağına dahil olabilirsiniz.

Google Adsense Kayıt

Hesabınız onaylandıktan sonra reklamlarım sekmesi altından reklam oluşturmaya başlayabilirsiniz. Oluşturduğunuz reklam kodlarını sitenizin tasarımında ilgili reklam alanlarına yerleştirdikten 30 dakika kadar sonra reklamlar gözükmeye başlayacaktır. Bu süreçte reklam kodu eklediğiniz bazı alanların boş beyaz bir zemine sahip olması geçici bir durumdur.