yeni trend tiktok

Yeni Trend TikTok 

Türkiye de genç arkadaşlarımızın Flash TV oyunculuğu ile müzikal bir şölen yaşattığı TikTok uygulaması We Are Social 2020 Raporuna göre dünya genelinde 6. sıraya kadar yükseldi.

2018 yılında dünya genelinde 1 milyar kullanıcı sayısına ulaşan TikTok, bu hızlı yükselişi ile 19 ülkede en çok indirilen ilk on uygulama içerisinde yer almayı başardı. 2018 yılında en çok indirilen 4. uygulama olmuştu.

We are social 2020 Raporuna göre en çok indirilen uygulama olarak birinci sıraya yerleşti. Tabi Kişisel gelişimini henüz tamamlamayan ve radikal değişiklikler ile hala kabuğunu değiştirmeye devam eden TikTok 2020 yılında reklam sistemini aktif olarak kullanıma sundu.

13-24 yaş aralığındaki kullanıcı oranının %69’unu oluşturduğunu düşünürsek, Z kuşağına hizmet sunan tüm markalar için oldukça ilgi çekici bir noktada olduğunu söylemek çok zor olmasa gerek.  

Alternatif mecraların oldukça revaçta olduğunu düşünürsek, gelişimini devam ettiren bu mecranın attığı doğru adımlar ile önümüzdeki dönemlerde de gözeleri üzerine çekmeye devam edecek gibi duruyor. 

Daha reklam kısmına yeni yeni kendimizi adapte etmişken TikTok yeni bir açıklama ile gündemi kendisine çevirmeyi başardı. Shopify ile anlaştığını açıklayan TikTok ilerleyen günlerde markalar için vazgeçilmez olma yolunda oldukça emin adımlar ile ilerliyor. 

Kimdir Bu Shopify?

Shopify Inc., merkezi Ottawa, Ontario’da bulunan Kanadalı çok uluslu bir e-ticaret şirketidir.

Böyle söyleyince çok anlamsız gelebilir size ancak önümüz de ki dönemde bu anlaşma ile TikTok alışveriş kısmının hayata geçeceğini anlamış oluyoruz.  TikTok kullanıcıları TikTok For Business paneli üzerinden kendi kullanıcı alanları üzerinden reklam verebilecek ve birçok demografik hedefleme ile pazarlamacıları oldukça mutlu edecek gibi duruyor.

Facebook, Instagram, Whatsapp gibi uygulamalardan sonra TikTok da e ticaret dinamiklerinin sosyal mecralar merkezli pazarlama stratejilerine alternatif bir mecra olarak kafalarda yer edecek gibi duruyor. 

TikTok kullanıcılarına müzikal, dans, komedi, oyunculuk, dudak senkronizasyonu ve diğer türlerde 15 saniyelik, kısa videolar üretmesine olanak sağlayan uygulama olmasının yanı sıra yansımaları diğer sosyal mecralarda da devam ediyor, Tiktok içeriklerinin Facebook, Instagram gibi birçok mecrada paylaşıldığını görebiliyoruz.

Diğer sosyal ağlardan farklı olarak TikTok kendisine özel içerik yaptırmayı başarabilmişken bunu ortağı veya paydaşı olmayan birçok farklı sosyal ağda da paylaştırabiliyor. 

Sonuç olarak 150 ülkede 2 milyar kullanıcı barajını aşmış olmasına rağmen diğer sosyal mecralarda da içeriklerine ya da markaya ulaşmasına olanak sağlıyor.

Bazıları için dezavantaj olarak gözükse de bence uygulamayı hiç indirmeyenlerin bile pazarlama dinamiklerinde tanıtım kısmını iyi beslediği kanısındayım. Uygulamayı indirmeden video içeriklerini izletebilmesi bu izleyicileri ilerde kullanıcıya dönüştürebileceğini gösteriyor. 

Sosyal mecraları koltuğundan edebilecek güce ve enerjiye sahip TikTok hedef kitle eğilimini düzenler ve yaşa bağlı kullanıcılar arasındaki makası daraltabilirse önüne geçilmez bir mecraya dönüşebilirler. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X