sosyal medya pazarlaması

Sosyal Medya Pazarlaması E01 “Amaç”

“Sosyal Medya Pazarlaması” yazı dizisinin birinci bölümünü ufak bir girişle açmak istiyorum. Sosyal Medya yönetiminde her ne kadar yeni olsam da dikkatimi çeken bazı şeyler var ve bunların değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu yazı dizisinde bence değişmesi ya da daha farklı şekilde uygulanması gereken süreçlere değineceğim.

Pazarlama dediğimiz olay markanın hedef kitlesi ile iletişim kurması ya da olan iletişimi sürdürmesi ve böylece ürün ya da hizmet alınacağı zaman akla gelen marka olmak, markalar arasında yer almaktır. 4P dediğimiz kavram hala güçlü bir şekilde varlığını sürdürüyor fakat bu P’ler arasında fark yaratan ve diğer üç P’ye güç veren, katlanılabilir kılan Promotion’dır. Türkçe olarak tutundurma veya tanıtım gibi farklı şekilerde adlandırılıyor. Bu tanıtımın ana mecrası olarak sosyal medyayı kullanmak biraz göle maya çalmaya benziyor. Sosyal medyayı kullanan insanların amacı boş zamanlarını arkadaşlarının neler yaptığına ve eğlenceli içeriklere bakarak nisbeten verimli geçirmek. İnsanların çoğu bu mecralarda dolaşırken kafaları dağınık olur ya da dağıtmaya çalışırlar. İçeriğe dikkatlerini vermezler, çoğu zaman göz gezdirirler ve sayfayı aşağıya doğru sürekli kaydırırlar. Bu kaydırma sırasında dikkatlerini çeken bir içerik görürlerse o zaman durup bakarlar.

İçeriğin ilk bakışta dikkat çekmesi paylaşılan hesaba da bağlıdır. Özellikle Facebook’ta içeriğin hemen üstünde paylaşan kişi/sayfa hesabı görüldüğü için insanların kafasında o hesapla alakalı bir kanı vardır ve bazen içeriğe çok dikkat etmeden bu kanıya göre hareket eder. Aynı içeriği sevdiği bir hesap paylaşmışsa kesin bakar ve büyük olasıkla beğenir. Bir markanın kendisi hakkında sosyal medya üzerinde bir kanı oluşturması sadece sosyal medya paylaşımlarıyla ne yazıktır ki oldukça zor. İmkansız değil tabii, fakat sosyal medya üzerinde reklam vermeden bu işi başarmak ciddi bir emek ve zaman ister. Reklamla bile çok zordur. Ajansların markalar için hazırladığı haftalık/aylık planlar dahilinde çıkan içeriklerden bu performansı beklemek tek kolon loto oynadıktan sonra gidip alıcısıymış gibi lüks SUV araştırmaya benziyor. Aylık/haftalık içerikler markanın varolan iletişimini sürdürmek için kullanılmalıdır. Stratejisi yeni biri ile tanışma üzerine değil, tanıştığınız insanlarla iletişimi kesmemek, kendinizi unutturmamak üzerine kurulmalıdır.

Peki yeni insanlarla nasıl tanışacaksınız? Sürdürülebilir ilişkiler konusunda online arkadaşlık sitelerinin başarı oranı ve başarılı oldukları alanlarda neden başarılı oldukları sizin için referans olabilir. Birileri ile ilk defa iletişime geçecekseniz öncelikli tercihiniz geleneksel medya kanalları olmalıdır. Sizi gördüklerinde belli bir güven ortamının olduğu alanlarda kendinizi göstermelisiniz. Özellikle TV reklamları etkisini sürdürmeye devam ediyorken, onlineda da paylaşabileceğiniz ve reklam vererek yayabileceğiniz bir video çok mantıklı bir karar olacaktır. İnsanların sosyal medya hesabınız ve markanız arasında bir bağlantı kurması lazım. Kimliği veya karakteri olmayan bir markanın sosyal medya hesabı çok etkili olmayacaktır. Kendinize referans olarak birkaç markayı belirleyin ve hesaplarına bakın. Sosyal medyada var olan her hesabın fiziksel hayatta sosyal bir karşılığı var. Markalar için bu karşılığın yerini ürün alamıyor. Çünkü ürünü ellerine aldıklarında tüketici onunla konuşamıyor veya şakalaşamıyorlar. Onlar üzerinde tüketim veya kullanım sırasındaki deneyim dışında etki bırakacak bir etkileşimleri olmuyor. Sosyal bir bağlantıları yok. Bu bağlantıyı kurabilmeniz lazım. Bağlantıyı kurma yönteminizde markanızın bir parçası olacaktır.

Tüm bu aşamalardan sonra sosyal medya içeriklerinizi hazırlarken “Ben burdayım!” diye bağırıp ilgisiz alakasız insanları çağırmak yerine tarafınızı belli ettikten sonra sizinle iletişime geçen insanlarla uygun bir dille konuşmanız gerekiyor. Böylece sosyal medyada iletişimde olduğunuz kitle sadık bir müşteri kitlesi olma yolunda emin adımlarla ilerlemenin yanında, ister WOM deyin ister Advocate Marketing, sizin reklamınızı da yapacaklardır.