seo search engine optimization

SEO – Search Engine Optimization

SEO (Search Engine Optimization) yani arama motoru optimizasyonu, arama sonuçlarında çeşitli anahtar kelimelerde organik olarak yükselmek için yapılan çalışmalar olarak tanımlayabiliriz.

SEO çalışmaları site içi ve site dışı olmak üzere iki başlık altında değerlendirilmektedir. Site içi optimizasyon çalışmalarında içerik, görsel ve yazılım başlıklarında çeşitli optimizasyonlar yapılmaktadır. Site dışı optimizasyon çalışmalarında ise backlink inşası konusunda çalışmalar yapılmaktadır.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmaları şu amaçlarla yapılabilmektedir;

  • Belirli anahtar kelimelerde yükselmek
  • Organik trafiği arttırmak
  • Dönüşüm oranını arttırmak
  • Ceza almış bir sitenin performansını iyileştirmek
  • Marka bilinirliğini arttırmak
  • Reklam çalışmaları haricinde alternatif rekabet ortamları yaratabilmek

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nasıl Yapılır?

Arama motoru optimizasyonu editoryal ve teknik bir özen gerektirdiğinden eğer bu konuda bir aksiyon almayı düşünüyorsanız öncelikle SEO ve web yazılımları hakkında pek çok kaynağa başvurmanız gerekecektir. Fakat mevcutta bir yazılım ekibiniz varsa çeşitli tool’lar aracılığıyla sitenizin performansını analiz edip sitenizdeki teknik sorunları yazılım ekibinize bildirerek iyileştirme sağlayabilirsiniz. Bu konuda Google Page Insight, gtMetrix ve Google Test My Site gibi tool’ları kullanabilirsiniz.

SEO konusunda uymanız gereken temel kurallara bir önceki yazım olan “Temel SEO Stratejileri” içeriğinden göz atabilirsiniz.

SEO Firması/Ajansı Seçerken Neye Dikkat Etmelisiniz?

Bir SEO ajansı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bir sorun ya da amaç tanımını net bir şekilde belirlemiş olmanızdır. Daha sonrasında amaç ya da sorununuza en uygun çözümü sunabileceğini düşündüğünüz ajanslarla/firmalarla iletişime geçebilirsiniz.

İletişime geçtiğiniz ajansın referanslarının teyit edilebilir olması bir başka önemli konudur. Aynı zamanda ajansın/firmanın yaptığı çalışmalar sonucunda spam yemiş bir marka bulunuyor mu buda karar verme sürecinizde kilit öneme sahip bir unsurdur.

SEO ajansları/firmalarıyla çalışırken aldığınız taahhütlerin makul düzeyde olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Unutmamak gerekiyor ki Google algoritmaları halka açık ve kolay suistimal edilebilir olmadığından hiç bir ajans ya da firma size pek çok anahtar kelimede birinci sıra garantisi veremez. Alabileceğiniz garantilerin mevcut Google sıralamasındada iyileştirme ya da bulunduğu sayfadan daha üst sayfalar olabileceğini bilerek hareket etmeniz oluşabilecek suistimallerin önüne geçmeye katkı sağlayacaktır.

Yapılan çalışmanın düzenli periyotlarla raporlanabilir(hesap verebiliyor) olması son derece önemlidir. Çalışma kapsamında muhakkak belli periyotlarla raporlama hizmeti isteyiniz. Raporlama hizmetinde hangi tool’ların kullanıldığını bilmeniz verinin güvenilirliğiyle alakalı çeşitli ipuçları verecektir.

Mevcutta popüler olarak kullanılan tool’lar şunlardır;

ahrefs, MOZ, Search Metrics, Google Search Console ve SEMRush

Sitenizin Analytics ya da Yandex Metrica ölçümlemesi yapan kişi ile mevcut trafik, oturum süresi, popüler açılış sayfaları ve çıkış sayfalarını değerlendirerek mevcut arama motoru optimizasyonu çalışmanızın hedeflerinize katkı sağlayıp sağlamadığını ölçümleyiniz.

Unutmamak gerekiyor ki arama motoru optimizasyonu çalışmalarında yapılacak hatalar sonucunda yaşanabilecek kalite problemleri sitenizin performansını olumsuz etkileyerek mevcut sıralamanızdan daha gerilere atabileceği gibi aynı zamanda Google’dan spam cezası alarak arama sonuçlarından silinmenize sebep olabilir.