qnb finansbanktan tepki çeken reklam

QNB Finansbank’tan Tepki Çeken Reklam

QNB Finansbank, KOBİ’ler için dijital dönüşüm ürünlerini tanıttığı yeni reklam filmiyle serbest mali müşavirlerin eleştirilerini üzerine çekti.

Reklam yayından kaldırıldığı için videosunu ekleyemesekte şöyle bir spoiler vermek hatırlatıcı olacaktır;

Reklam creative’i; Zoom görüşmesi üzerinden patron ve muhasebeci diyalogunu betimlerken bir anda araya Finansbank çalışanın da dahil olarak e-dönüşüm çözümlerini anlatması üzerine kurgulanmış.

#QnbFinansbankÖzürDile  hashtagiyle Twitter’da gündem yaratmayı başaran serbest mali müşavirler, QNB Finansbank’ın reklamı yayından kaldırmasını sağladı.

Özellikle mali müşavir ve muhasebecilerin hışmına  uğrayan marka sosyal medya hesapları üzerinden bir açıklama yaparak ilgili reklamı kaldırdığını belirtti.

qnb finanbanktan tepki çeken reklam

Fakat ilgili açıklama tweet’inin altına gelen yorumlara bakıldığında bu sefer özellikle serbest mali müşavirlerin doğrudan kendi mesleklerinden özür dilenmediğini belirten ve markanın mizah anlayışını eleştiren bir çok gönderisine rastlamak mümkün.

qnb finansbank serbest mali müşavirler eleştiri

Markaların reklamlarının hazırlanma süreçlerinde genel olarak toplumu rahatsız edebilecek şeylerden kaçınmaya özellikle dikkat edilip, bu tarz algılar yaratabilecek kısımlar tabiri caizse makaslanarak atılır. Bu reklam kampanyasında doğrudan müşterileri/izleyenleri rahatsız edebilecek bir durum gözükmese de bir meslek grubunu rencide ederek marka için krize dönüşebildi.

Bu durumun bir sonucu olarakta sosyal medya üzerinde örgütlenen serbest mali müşavirler protest tavırıyla bu reklam filmini geri çektirmeyi başardı. 

Fakat bu süreçte markaya reklamı kaldırmaya iten en temel içgörünün serbest mali müşavirlerin bir çok firma için vergisel anlamda kanaat önderi pozisyonunda olması olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu noktada mali müşavirlerin fikirleri bu şirketlerin e-dönüşüm tercihlerini doğrudan etkileyebilecek potansiyele sahip.

Sizde markanın bu reklamı ve kriz yönetimi süreciyle ilgili görüşlerinizi yorum bölümünde bizle paylaşabilirsiniz.

Pazarlama İletişimi

Üyelikleri sonlandırılan kullanıcıların, içeriklerinin devrolduğu hesaptır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X