mehmet çankal usizy

Pİ Studio – uSizy Ülke Direktörü Mehmet Çankal İle E-ticaret ve uSizy Çözümlerini Konuştuk

Pİ Studio ilk videosunda uSizy Ülke Müdürü Mehmet Çankal’ı ağırladık. E-ticarette sektöründe giyim ve ayakkabı ürünlerine yönelik karşılaşılan sorunları değerlendiren Mehmet Çankal e-ticaret nezdinde kıymetli bilgileri bizler için paylaştı.

Türkiye, genç nüfusu, yüksek internet, mobil cihaz ve sosyal medya kullanım oranları, moda sektörünün gelişmişliği, coğrafi konumu ve online perakende büyüme oranları ile e-ticaret konusunda önemli bir potansiyele sahip. Pandemi bu oranı daha da artırdı. uSizy’nin Türkiye Ülke Müdürü Mehmet Çankal, global perakende e-ticaret pazarının büyüklüğünün yaklaşık 2,4 trilyon dolar olduğunu, giyim ve ayakkabı sektörünün 545 milyar dolarlık ve %21’lik bir pay ile e-ticarette en büyük segmenti oluşturduğunu belirtti.

100’ü aşkın ülkede, 200’den fazla e-ticaret sitesine ve 400’ün üzerinde markaya hizmet veren uSizy’nin Türkiye Ülke Müdürü Mehmet Çankal, 2020 ilk 6 ay rakamlarına göre, pandemi etkisiyle e-ticaret hacminin %64 artığını ve giyim kategorisinin %45 ile en çok artış gösteren sektör sıralamasında 2. sırada yer aldığını belirtti. Çankal; “E-ticaret araştırma raporlarına göre global perakende e-ticaret pazarının büyüklüğü yaklaşık 2,4 trilyon dolar. Giyim ve ayakkabı, 545 milyar dolarlık ve %21’lik bir pay ile e-ticarette en büyük segmenti oluşturuyor. Türkiye pazarına baktığımızda, e-ticarete bilgi platformuna göre e-ticaret büyüklüğü 111 milyar TL iken giyim, ayakkabı ve aksesuar kategorisi 13,8 milyar TL’lik ve %12’lik bir pay ile ikinci büyük segmenti oluşturuyor.” dedi. 

E-ticarette büyük bir yeri olan giyim ve ayakkabı sektörüne etkili çözümler üreten uSizy Türkiye Ülke Müdür Mehmet Çankal; “her bir giysinin kendine özgü kalıbını belirliyor ve izomorfik algoritmalar uyguluyoruz, markası ne olursa olsun aynı orantılara sahip aynı tip giysileri belirliyoruz. Bundan sonra, kıyafetleri (veya belirli bir kalıbı) satın alan tüm kullanıcıların geri bildirimlerine ve beden hatası nedeniyle iade edip etmediklerine bakıyoruz” dedi.

E-ticaretin türüne bağlı olmakla beraber, giyim ve kıyafette satışa dönüşüm oranı ortalama %1 ve iade oranları ortalama %25 gibi bir düzeyde seyrediyor. Bu iadelerin % 50′ sinden fazlası beden hatasından kaynaklanıyor. Bu durum, firmalar için çok ciddi satış kayıplarının yanında müşteri hizmetleri, stok, finans gibi ilgili departmanların operasyonel süreçlerine yük getiriyor ve çok yüksek maliyetler oluşturuyor. 

uSizy Size Adviser, çevrimiçi satın alma sürecinde kişiselleştirilmiş, modern ve kullanıcı dostu bir deneyim sunarak, site geneli satışa dönüşüm oranını %25 artırırken, bir beden tablosuna kıyasla satışa dönüşüm oranını % 300 artırır. Ayrıca sepet ortalamasını %10 artırırken, kullanıcıların karar verme süresini %20 azaltır ve müşteri sadakatini %10 artırır. Aynı süreçte, “bedenim nedir” belirsizliğini ortadan kaldırarak, güvenle alışveriş yapmalarını sağlıyor ve iadeleri azaltıyor. Beden hatalarından kaynaklanan iade oranını ortalama % 29 düşürerek, tüm maliyetleri ve süreçlerdeki sıkıntıları 1/3 oranında azaltıyor. 

Çağrı Çiftçi

Pazarlamailetisimi.com'un kurucusudur. Aynı zamanda dijital pazarlama sektöründe danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X