teid pandemi

Pandeminin Yol Açtığı Zor Piyasa Koşullarında Kurumlar Yeterince Dürüst Kalabiliyor Mu?

Etik ve İtibar Derneği TEİD Genel Sekreteri Neslihan Yakal, “İş dünyasının 2020’de kendilerini kasırga gibi etkileyen salgının olumsuz etkilerinden 2021 yılında hemen kurtulması mümkün görünmüyor. Kriz zamanlarında iş dünyasında ilk yara alan konulardan biri de etik olabiliyor” dedi.

Özellikle kriz zamanlarında iş dünyasında ilk yara alan konulardan birinin etik olduğunu ve pandemi dönemiyle birlikte etik ve uyum ihlallerinin, şirket içi suistimallerin de artacağını vurgulayan Etik ve İtibar Derneği TEİD Genel Sekreteri Neslihan Yakal, “Bu da zaten rekabetin iyice artacağı pandemi sonrası dünyasında şirketlere fazla maliyet anlamına gelecektir. Uluslararası Suistimal İnceleme Uzmanları Birliği ACFE’nin 2018 raporuna göre küresel olarak şirketlerin yıllık gelirlerinin ortalama %5’i suistimaller nedeniyle yok oluyor. Bu oranın iş dünyası için ne kadar önemli olduğu ise ortada. Global Integrity Report 2020’ye göre pandemi sırasında ankete katılanların yüzde 90’ı, Covid-19’un etik iş yapma davranışları için bir risk oluşturduğuna inanıyor. Yine ankete katılanların %59’u, pandeminin yol açtığı zor piyasa koşullarında kurumlarda dürüstlük standartlarını korumalarının zor olduğunu söylüyor. Bu durumda şirketlerin etik ve uyum yöneticilerine ne kadar büyük ihtiyaç duyacaklarının göstergesi olarak ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu. 

Şirketlerin etik ve uyum ihlallerini engelleyecek, şirketlerde iç mevzuat oluşturacak ve bunlara uyumu yönetecek etik ve uyum yöneticilerinin öneminin koronavirüs sonrası daha da artacağını düşündüklerini de sözlerine ekleyen Yakal, şöyle devam etti:

“Şirketlerin ulusal ve uluslararası alandaki yolsuzlukla mücadele yasalarına uyumu sağlayacak ve hem yerel hem global pazarlardaki etik ve uyum risklerini yönetecek bir işleve sahip Etik ve Uyum yöneticilerine ihtiyaç bulunuyor. Ülkemizde de bu meslek ve pozisyonda büyük bir açık var. Bu eksikliği doldurmak için de Etik ve İtibar Derneği olarak TEİD Akademi çatısı altında “Kurumsal Etik ve Uyum Yönetimi” Sertifika Programı’nı pandemi şartlarında çevrimiçi olarak devam ettiriyoruz” dedi. 

Hemen, Paylaş!
Pazarlama İletişimi

Üyelikleri sonlandırılan kullanıcıların, içeriklerinin devrolduğu hesaptır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X