Gelişen teknolojik sistemler ile birlikte markalar müşteri ilişkilerini daha farklı noktalara taşımış ve kitlesel müşteri ilişkilerinden özel müşteri ilişkilerine doğru bir evrilme yaşamıştır. Marka değeri taşıyan tüm ürünler için işletmeler artık müşterilerine daha kapsamlı ve daha hızlı ulaşmanın yolunu aramaktadır. Tabi bu durum da müşteri ilişkileri yönetimi olarak da kişiye özel uygulamalar gerçekleştirmektedirler.

Müşteri İlişkileri Yönetimi Nedir? (Customer Relationship Management)
Müşteri ilişkileri yönetiminde işletmeler iki farklı amaç ile hareket etmektedir. Bu amaçların ilki mevcut durumdaki müşterilerini korumak iken ikinci amaç ise markanın müşteri potansiyelini arttırmaktır. İşletme için önemli olan markanın bir kereye mahsus kullanılması değil birçok kez kullanılmasıdır. Yani müşterisi ile organik bağlar kurarak müşteriyi alıcı pozisyonundan daha üst pozisyon olan marka fanatiği haline getirmektir. Bunun için de müşteri ilişkileri yönetimi CRM yöntemini kullanmaktadır.

Müşteri ilişkileri yönetimi CRM, en kaba tabiri ile markayı diğer markalardan farklı kılacak olan bir iletişim oluşturmasıdır. Aynı ürün özelliklerini gösteren birçok farklı marka ve işletme bulunmaktadır. İşletmenin amacı ise bu ürünleri kendi markaları adı altında alınmasını sağlamaktadır. Bu da farklılaşma ve ile mümkün olacaktır. Ürünün pazarlanmasından fiyatına kadar birçok farklılık müşteri ilişkileri yönetimi programı oluşturacaktır.