sosyal mesafe

Markalar İçin Gerçek Sorun Hangisi? Sosyal Mesafe mi?  Online Mesafe mi?

Virüs ile birlikte bir çok süreç olağan üstü bir değişim gösteriyor. Bu değişime ayak uyduran markalar ve ayak uyduramayan markalara tanıklık ediyoruz.

Kriz dönemleri veya olağan üstü süreçlerde reflekslerinizin yeterli olması önemlidir. Yeni dünya düzeni içerisinde şirket kültürleri de hızla değişiyor. Bu değişimlerin somut çıktılarını, adaptasyon başarılarını ve bir çok değişkeni çıplak gözle analiz etmek artık olağan.

50 yıllık hatta 100 yıllık geçmişe sahip markalar, aşırı deneyimin verdiği güvenle mi? yetersiz insan kaynağı nedeniyle mi? karar alma mekanizmalarının hantal olması vb gibi nedenlerle mi  bilemiyorum ancak, özellikle kriz döneminde 3-5 yılını hatta yılını doldurmamış bir çok start-up şirket o kadar hızlı reaksiyon verdiler ki hayran kalmamak elde değildi. Gerek ürün ve hizmetlerindeki esneklik, gerekse toplumsal ihtiyaçlara verdikleri reaksiyonlar takdire şayan bir şekilde ilerliyor. Ancak çok güçlü insan kaynağı, tesis ve alt yapı yatırımı  olan yüzlerce şirket paniklediler mi, süreçleri izlemek mi istediler bilmiyorum fakat çok yavaş kaldılar. Ve bir çoğu hala çok tepkisiz.

Öyle ki bu günler bir çok fütüristin dahi tahmin yürütmektede zorlandığı yeni bir durum, oyunun  henüz net kuralları yok. Deneyime açık ve bu deneyimin sonunda anlık tepkilerle öğrenilen bir süreçteyiz. Bir anda hayatı felç eden bu süreçte, kimi markalar kulağının üstüne yatmış, “bu süreç çok yakında geçecek ve biz faaliyetlerimize eskisi gibi devam edeceğiz” yaklaşımındalar. Peki ya süreç beklenildiği gibi kısa bir sürede sona ermezse? Salgın sona erse de ekonomik göstergeler ne olacak? insanlar kalabalık mekanları tercih edecekler mi? İşe gitmeden sabah kahve zincirlerini dolduran kitle aynı davranışları gösterecek mi? Kısacası salgın öncesi görülen “tüketici davranışları“ aynen veya benzer şekilde devam edecek mi? göreceğiz. Yakın zamanda Nielsen’in yapmış olduğu “Covid19’un FMCG pazarına etkileri” araştırmasında yeni durumu anlamak için bazı datalara ulaşıldı. Kolonya, sabun gibi kategorilerin yer aldığı vücut bakımı 2019’un aynı dönemine göre cirosal olarak en hızlı büyüyen sektör oldu. Türkiye’de ilk Covid19 vakasının görülmesinin ardından alışverişçiler dayanıklı tüketim ürünlerini ve gıda dışı temel ihtiyaç malzemelerini stoklamak için mağazalara akın ettiler.

Üretim işletmeleri özellikle çalışanlarının sağlığını korumak ile üretimin durmaması arasında ciddi çelişki yaşadılar ve yaşıyorlar. Kimi şirketler fabrikalardaki üretimlerine ara verirken, kimisi salgını yok sayıp genel süreçlerine aynen devam ettiler. Bu süreç sonucunda, dijital üretim, robotlarla üretim daha hızlı bir şekilde yaygınlaşacak mı göreceğiz?

Günümüzde fiziksel teması azaltmaya ve sosyal mesafeyi korumaya çalışan kitle özellikle 65+ yaş üstü bireyler evlerinde kalarak süreci geçirmeye çalışıyor. Bu dönemde kuşkusuz online alışveriş kanalları, platformları çok kritik bir öneme sahip oldular. Ancak bir çok 65+ üstü birey ya akıllı telefon kullanmıyor ya da çocuklarını sosyal medyada takip etmek, yorum yazmak veya oyun oynamak için cihaz kullanan bu kitlenin teknolojile ile mesafeli bir ilişkisi var.

Bu kitle için online alışveriş süreçleri ihtiyaçlarının giderilmesi, sosyal mesafenin korunması açısından son derece kritik bir önemdeyken diğer bir açıdan da bir dezavantaj neden mi? Çünkü bir çok online alışveriş portalın arayüzleri 65+ bireylerin kullanımlarına çok uygun değil yani UX (User experience)  konusunda çok güçlü değiller. Telefonda açıp, kapatma ve mesaj yazma ile sınırlı bir kullanımı olan bu kitlenin daha kolay bir ara yüze sahip alış veriş yapabilmesini sağlayacak bir platforma ihtiyacı var. Ben böyle bir  platform ile henüz karşılaşmadım. Eğer var ise paylaşırsanız sevinirim. Bir çoğunuz online alışveriş yapabilmek için kredi kartı bilgilerinin tanımlanması, adres, fatura adresi, teslimat adresi vb gibi ciddi detayların olduğu bir süreçle karşılaşıyorlar. İtiraf etmeliyim ki bazı online platformların ara yüzleri o kadar ağdalı dizayn edilmiş ki, yıllardır teknoloji ile iç içe olan kişilerin dahi kafalarının karışmasına neden olabiliyor, hal böyle olunca teknoloji ile ilişkisi sınırlı olan bir kitle için ne kadar karmaşık bir süreç olacağını tahmin edebilirsiniz. Diğer önemli bir sorun ise 65+ kitle kredi kartı bilgilerinin çalınmasından, yanlış alış veriş yapabileceklerinden, gerçekten seçtikleri ürünün geleceğinden de endişe ediyorlar.

Marketler ve teknoloji marketleri bu süreçlere çok hızlı adapte olurken, bir çok marka hala sürece hazır değil. Bu dönemde faaliyetlerini hızla adapte eden markalar, salgın öncesi teknoloji alt yapısına yatırım markalar oldu. Teknoloji yatırımı yapmayanlar ise panik durumda süreçlerini kurmaya çalışıyorlar. Bir çoğunda yeterli IT takımları, faaliyetlerini dijital platformlarda tanıtacak, dijital pazarlama ekipleri yok. Klasik yönetim anlayışına sahip yöneticilerin “ne dijitali, google’a yaz bakayım ismimizi? hani çıkmıyor adımız deyip dijital bütçelerini onaylamayan, ya da google’da adımız çıksa ne olur çıkmasa ne olur, bizim satış kadromuz zaten yeteri kadar müşteri ziyareti yapıyor, müşterilere zaten dokunuyoruz” diyen yöneticiler muhtemelen soğuk terler atıyorlardır.

Salgın sonunda IT, dijital pazarlama, online alışveriş platformları, eve servis uygulamalarının genişlemesi, kurumların websiteleri, akıllı cihaz uygulamaları, fabrikaların dijitalleşmesi, robotların daha aktif rol alması gibi bir çok yeni sürece tanıklık edebilmemiz muhtemel görünüyor.

Gerçek diğer bir soru şu; Şirketlere zarar veren gerçek salgın Covid19 mu? Yoksa yenilikçi bakışı olmayan yönetim stilleri mi?

Görsel Kaynak:

 https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/adam-portre-modu-maske-emniyet-3951612/

Araştırma Kaynak:

 Nielsen Koronavirüsün (COVID19) Tüketiciler üzerindeki etkileri araştırması, Mart 2020 Türkiye


Hemen, Paylaş!
Markabeyi

Markalara dair bir çok içeriğe ulaşabileceğiniz, güncel ve ilgi çekici konuları ile alternatif bilgi platformu Markabeyi'ne Hoş geldiniz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X