blank

COVID-19 İle Değişen Alışkanlıklar

Korona, nam-ı diğer Covid 19 ile birlikte tepeden tırnağa, a’dan z’ye tüm alışkanlıklarımızda değişiklikler ve güncellemer yaşandı. Hal böyle olunca tüketici satın alma süreçlerinden şirketlerin stratejilerine kadar bir çok alanda  radikal değişikliklere tanık olduk.

Korona virüs, şirketlerin çok kanallı satış stratejilerine geçmesinin kaçınılmaz olduğunu tüm yöneticilere gösterdi. Karanlık mutfakları, karanlık mağazaları, karanlık restoranları beraberinde getirdi. Virüs ve bakterilere karşı koruma sağlayan markalar, ürünler, hizmetler yoğun talep nedeniyle pazarda organik şekilde yüksek görünürlüğe ulaştı. Reklam yatırımlarında, gelen taleple birlikte daha bonkör oldular. Sağlık ve hijyen; avm, hastane, mağaza ve kitlesel gruplara hizmet veren alanlar için vazgeçilmez bir kavram oldu. Birçok Kobi yazılım mühendisliğiyle, web sitesi güncellemeleriyle tanıştılar. Pazarlama veya dijital pazarlama ekibi olmayan markalar hızlı bir şekilde bu alanlarda ekip kurdular.

Tüketiciler krize yaşam tarzlarını değiştirerek cevap verdiler. Çoğu kez bunu mecburiyetten yaptılar. Evde yemek hazırlamak için daha fazla zaman harcadılar ama aynı zamanda eve eskisine oranla daha fazla yemek siparişi de verdiler. Yaşadıkları alanları değiştirmeye başladılar. Balkonları olan evlere, bahçeli müstakil evlere yöneldiler, 1+1 evlerden daha büyük evlere ilgi gösterdiler, hatta şehre yakın kırsal alanlara gittiler. İnternet kullanamaz diyen 65 yaş üstü emekli bireyler internet ile alışveriş ile tanıştılar. Web veya uygulama ara yüzleri karmaşık olan markalar bu kitleleri yakalamakta zayıf kaldılar. Teams, skype, zoom gibi online iletişim kanallarının tüm özelliklerini kavramaya başladılar. Teknoloji okur yazarlığı yüksek bir hızda gelişti. Asıl soru; bu tarz değişikliği kriz bittikten sonra da devam edecek miydi? Bunu zaman gösterecek.

Tüketiciler kriz döneminde kullandıkları markaları tekrar gözden geçirdiler, seçimlerini toplum yararına katkı sağlayan markalardan yana yaptılar. Öyle ki markaların toplum faydası için neler yapıp yapmadıklarına eskisinden daha fazla önem verir oldular. Bu da kurum iletişiminin, sosyal sorumluluk kaslarının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlattı. Bu dönemde PR alanına yatırım yapan markalar bir adım önde hareket ettiler.

Pazarlamacılar krizle birlikte mevcutta varolan stratejilerini hangi yöne doğru değiştirecekleri üzerine yoğun mesailer harcadılar. Bu krizle ilgili bir şey netleştiyse, o da piyasadaki değişimlerin gittikçe hızlandığı ve dahada hızlanacağıdır. Markalar baş döndürücü hızlarda çalışmaları gerektiğini ve ayrıca bu değişime ayak uydurmak için direnç geliştirmeleri gerektiğini unutmamalılar. Öyle ki İngiltere’de Covid-19’un mutasyona uğradığı haberleri ile toplum üzerinde oluşan panikle başta İngiltere olmak üzere, Avrupa’da yeni bir sürecin başlangıcı olabilir ve pazarlamacılar bu hızlı değişime yeniden ayak uyduracak stratejileri çalışabilir.

2020’nin bitmesine az kaldı. Umarım 2021’de başta sağlık, huzur, hak, hukuk, adalet ve sevgi bizimle olur.

Şimdiden iyi yıllar.

Markabeyi

Markalara dair bir çok içeriğe ulaşabileceğiniz, güncel ve ilgi çekici konuları ile alternatif bilgi platformu Markabeyi'ne Hoş geldiniz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X